Zakumaj.pl

Co oznaczają poszczególne kolory, którymi się otaczamy?

Co oznaczają poszczególne kolory, którymi się otaczamy?

Znaczeń poszczególnych kolorów doszukiwano się niemal od zawsze. Człowiek obserwował barwy w swoim otoczeniu i nadawał im konkretne, mniej lub bardziej symboliczne sensy. Wiadomo, że kolor, jaki nas otacza, ma wpływ na nasz nastrój i samopoczucie. Poza tym w zależności od tego, jaki mamy nastrój czy charakter, takie kolory sobie wybieramy – kupując ubrania czy remontując mieszkanie. A zatem ulubiona barwa może nam także wiele na nasz temat powiedzieć. Warto więc znać dokładnie znaczenie poszczególnych kolorów – umożliwi na to lepsze poznanie zarówno siebie samego, jak i osób, które nas otaczają.

 • Biel, żółty, pomarańczowy

  Biel, żółty, pomarańczowy

  Kolor biały od zawsze był synonimem czystości. Delikatność, niewinność, prostota – wszystko to na przestrzeni wieków miało właśnie jeden wspólny mianownik w postaci tejże barwy. Najprostszym przykładem jest suknia ślubna jako symbol niewinności i czystości kobiety, podobnie jak komunijne alby czy szatki chrzcielne. Zupełnie inne znaczenie ma żółty. Symbolizuje on pewność siebie, poczucie własnej wartości, upór, czujność umysłu. Pobudza, motywuje do działania. Jednakże nie należy raczej obdarowywać się żółtymi kwiatami, gdyż są one często symbolem zarozumiałości. Pomarańczowy to radość, energia seksualna, działanie. Jeśli nosimy pomarańczowe dodatki: szale, rękawiczki – dodadzą nam one energii na mroźne czy deszczowe dni. Pamiętajmy jednak, że na dłuższą metę ten kolor może się okazać męczący.

 • Różowy, czerwony, zielony

  Różowy, czerwony, zielony

  Różowy i wszystkie jego odcienie to symbol delikatności i kobiecości. Niestety dziś często kojarzony jest także z przesadną słodkością, cukierkowatością. Zapewne ociepli każde wnętrze, nada mu przytulnego charakteru. Czerwony to symbol temperamentu, ognia, żywiołowości, seksualności. Wniesie moc energii do każdego wnętrza, doda odwagi. W historii czerwony był także symbolem okrucieństwa i brutalności, czasami też wojny. Czerwone kwiaty to symbol miłości, namiętności i oddania – darowanie osobie bliskiej naszemu sercu czerwonych róż to najlepszy dowód na miłość. Zieleń to spokój, ale także wolność i współczucie. Kojarzy się z wiosną, świeżością, życiem – dlatego też często używany jest do malowania wnętrz szpitali czy przychodni.

 • Niebieski, turkusowy, indygo, czerń

  Niebieski, turkusowy, indygo, czerń

  Niebieski symbolizuje kreatywność i inwencję twórczą, ale także wierność i bezgraniczne oddanie, spokój, zaufanie, relaks. Zimne odcienie niebieskiego wprowadzają jednak niepokój. Błękitna pościel uspokoi i poprawi jakość naszego snu. Z kolei turkusowy symbolizuje elokwencję. Dla wielu jest to kolor niezwykle odważny. Indygo symbolizuje odwagę, tajemnicę, intuicję, ale także paranoję. Używany jest często w celu podkreślenia swojego buntu. Czarny to nie tylko symbol żałoby, ale i seksualności.