Zakumaj.pl

Które miejsca na Wyspach Kanaryjskich są warte odwiedzenia? Część pierwsza

Które miejsca na Wyspach Kanaryjskich są warte odwiedzenia? Część pierwsza

Wyspy Kanaryjskie to trzynaście malowniczych wulkanicznych wysp należących do Hiszpanii. Od Europy dzieli je prawie 1000 kilometrów, za to leżą blisko wybrzeża afrykańskiego. Łagodny klimat i niewielkie wahania temperatury sprawiają, że archipelag ten jest wymarzonym miejscem na spędzenie wakacji z całą rodziną. Ale słynne Kanary to nie tylko piękne plaże i luksusowe hotele. Jest tu wiele ciekawych miejsc o wartościach przyrodniczych i kulturowych. Które miejsca na Wyspach Kanaryjskich są warte odwiedzenia, dowiesz się z tego artykułu.

 • Park Narodowy Teide na Teneryfie

  Park Narodowy Teide na Teneryfie

  Ten olbrzymi park narodowy obejmuje szczyt najwyższego wulkanu na Wyspach Kanaryjskich – Teide oraz otaczającą go kalderę. Większość terenów parku leży na wysokości ponad 2000 metrów i panuje tam dość kapryśna pogoda, a blisko wierzchołka często nawet leży śnieg. Dlatego wyspę nazwano Tenerife, co w miejscowym języku znaczy „biała góra”. Zwiedzając park, odwiedzamy po kolei wszystkie strefy klimatyczne, a temperatura obniża się o kilkadziesiąt stopni w stosunku do wybrzeża (dlatego trzeba wziąć ze sobą ciepły sweter albo kurtkę). Z daleka widzimy obserwatorium Słońca, swoim kształtem przypominające stację kosmiczną. Możemy podziwiać skały wulkaniczne – bazalt, pumeks i obsydian. Kaldera wulkanu mieni się różnymi barwami zastygłych w lawie minerałów. Bardzo ciekawe są formacje skalne Los Roques. Na szczyt (a konkretnie platformę widokową La Rambleta, odległą od właściwego wierzchołka o 200 metrów) można wjechać w ciągu 8 minut kolejką linową (jedynie przy doskonałej pogodzie), która pokonuje w tym czasie 1200 metrów wysokości. Jest to niezapomniane przeżycie.

 • Gran Canaria

  Gran Canaria

  Warto zwiedzić wyspę, podróżując wokół niej wynajętym samochodem. Ciekawym miejscem jest stolica wyspy – Las Palmas. Znajdziemy tu jeden z najładniejszych domów na wyspie, tak zwany Dom Kolumba, gdzie słynny odkrywca zatrzymał się w 1492 roku z powodu awarii okrętu. Znajduje się tu dziś muzeum Kolumba oraz zbiory sztuki prekolumbijskiej. Warto również odwiedzić Museo Canario z ekspozycją przedstawiającą życie Guanczów, pierwotnych mieszkańców wysp oraz pospacerować wąskimi uliczkami Starego Miasta. W centrum wyspy przyciągają malownicze krajobrazy okolic najwyższego szczytu, Pico de las Nives. Koło wulkanu Bandama znajduje się zaś ciekawy ogród botaniczny, gdzie zgromadzono okazy miejscowej flory oraz kilka tysięcy kaktusów z całego świata. Wielką atrakcją turystyczną jest również dolina Guayadeque, gdzie kiedyś w jaskiniach Guanczowie chowali swych zmarłych. Dziś jest to popularne miejsce odbywania pikników. Szczególną atrakcją południowego wybrzeża są z kolei piaszczyste plaże i wydmy.

 • Park Narodowy Timanfaya na Lanzarote

  Park Narodowy Timanfaya na Lanzarote

  Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na Teneryfie i w całym archipelagu. Znajduje się tu wiele wulkanów (większą część terenu zajmują Góry Ognia, powstałe w wyniku erupcji wulkanicznych w XVIII wieku), a rejon jest wciąż aktywny sejsmicznie. Ostatni wybuch wulkanu na terenie parku odnotowano w 1824 roku, a wciąż można podziwiać aktywność gejzerów. Księżycowy krajobraz parku tworzą stożki wulkanów, czarna lawa i czerwony wulkaniczny piasek. W miejscowej restauracji „El Diablo” mięso i ryby smaży się, wykorzystując wysoką temperaturę lawy – 10 cm pod powierzchnią sięga ona 160°C. Z kolei z punktu widokowego Mirador del Rio można podziwiać maleńką wyspę Isla Graciosa (27 kilometrów kwadratowych powierzchni). Znajduje się tam kilka pensjonatów i restauracji oraz jedna z najpiękniejszych kanaryjskich plaż.