Zakumaj.pl

O czym pamiętać, jadąc na wakacje do Chin?

5.0 (razem głosów: 1)
O czym pamiętać, jadąc na wakacje do Chin?

Chiny to kraj niezwykły, do którego podróż może się okazać dla wielu z nas przygodą życia. Jego kultura, choć niezwykle bogata, jest przy tym wyjątkowa i bardzo odmienna od naszej. Dlatego też, jadąc właśnie tam, warto się nieco przygotować, aby nie spotkała nas żadna przykra niespodzianka. Chińczycy kierują się w swoim życiu zupełnie innymi zasadami niż mieszkańcy Europy. Dlatego też określone gesty i zachowania, które dla nas nie mają większego znaczenia, mogą tam znaczyć bardzo wiele. Z kolei niektóre nierespektowane i nie pochwalane przez nas zachowania spotkają się tam z ogromną aprobatą i uznaniem. Zadbajmy więc o to, aby nikt podczas wakacji nie poczuł się obrażony lub w jakikolwiek sposób dotknięty czy urażony właśnie takim, całkiem nieświadomie wykonanym gestem. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

 • Codzienność

  Codzienność

  W Chinach bardzo ważna jest tzw. utrata twarzy. Co to oznacza? Chodzi tu o to, aby nie odnosić się do mieszkańców tego kraju obraźliwie czy pobłażająco, gdyż będzie to odebrane negatywnie. Niezwykle ważne jest tutaj także respektowanie zasad hierarchii społecznej. Złamanie panujących w tej kwestii reguł może spowodować, że stworzona dotąd dobra relacja burzy się bezpowrotnie. Szczególnie dotkliwie odczuwana jest zniewaga, której dokonamy w obecności osób trzecich. Zacznijmy od początku – zasady obejmują nawet prawidłowe witanie się. Aby się powitać, należy delikatnie skinąć głową, absolutnie nie patrząc przy tym Chińczykowi w oczy, gdyż może to wprawić go w zakłopotanie. Nie wychodzimy także pierwsi z inicjatywą podania dłoni.

 • Jedzenie

  Będąc na wakacjach w tym pięknym kraju, zapewne pójdziemy do restauracji lub będziemy jedli w gronie innych Chińczyków, np. przyjmujących naszą delegację. Jak zachować się podczas spożywania potraw? Przede wszystkim pamiętajmy, że pierwszy zaczyna posiłek gospodarz. Jemy przy pomocy pałeczek, które jednak odkładamy podczas prowadzenia rozmowy czy nakładania sobie kolejnego dania. Mile widziane jest, aby spróbować każdej znajdującej się na stole potrawy. Co ważne i odmienne od naszych codziennych przyzwyczajeń – powinno się zawsze zostawiać odrobinę potrawy, nie dojadać do końca. Resztki odkładamy na talerzyk. Podczas jedzenia spotkamy się często z tym, że Chińczycy mlaskają i wydają z siebie dziwne dźwięki podczas jedzenia. Nie jest to absolutnie oznaka braku kultury, ale dowód na to, że posiłek był smaczny. Nie powinno nas także dziwić powszechne charczenie i plucie, np. na ulicach. Nie jest to zachowanie obwarowane jakimikolwiek zakazami czy dezaprobatą, jak w naszym kręgu kulturowym.

 • Relacje międzyludzkie

  Chińczycy nie mówią tego, co myślą, a raczej to, co inni chcą usłyszeć. To ważne, szczególnie przy ustalaniu umów czy podejmowaniu wspólnych działań. Uwielbiają także podarki. Prezenty zawsze wręczane są podczas pierwszego spotkania, które ma na celu generowanie dalszych relacji. Poza tym przyjęte jest, aby odmawiać przyjęcia podarunku. Dlatego też jeśli Chińczyk nie chce od nas prezentu, nie zniechęcajmy się za pierwszym razem i podejmijmy kolejną próbę.