Zakumaj.pl

Oryginalny wazon ze starej książki – jak go zrobić?

Oryginalny wazon ze starej książki – jak go zrobić?

Czasami w domu ma się tomy niepotrzebnych książek, do których żaden z domowników już nie wraca. W takiej sytuacji można oddać je do biblioteki albo zdecydować się na danie im drugiego życia. Jest to możliwe, gdy wykona się z nich ciekawy dodatek do domu, np. wazon. Nie wierzysz, że to możliwe? Przeczytaj poniższy artykuł, a potem sam spróbuj.

 • Co jest niezbędne?

  Co jest niezbędne?

  Przed przystąpieniem do działania konieczne jest zebranie potrzebnych elementów, żeby mieć je cały czas pod ręką. Należą do nich:
  * stara książka,
  * tektura,
  * ołówek,
  * klej hobbystyczny,
  * nóż.
  Wybierając książkę, najlepiej zdecydować się na stary, gruby egzemplarz w twardej okładce. Jeśli w domu nie ma się takiego, wówczas można zakupić go w antykwariacie za niewielką sumę.

 • Etap pierwszy

  Etap pierwszy

  Na początku należy pobrać szablon wazonu. Wydrukować po pobraniu na kartce, a następnie odrysować ołówkiem na kawałku tektury. Jeśli szablon wydaje się za mały, nie trzeba się tym martwić, w końcowym efekcie wazon będzie 2 razy szerszy. Wyciąć szablon z tektury i płożyć go na pierwszej stronie książki. Można podkleić taśmą, żeby się nie przesuwał.

 • Etap drugi

  Etap drugi

  Sięgnąć po nóż, najlepiej bardzo ostry i przypominający skalpel. Zacząć wycinać kolejne kartki książki, cały czas docinając je do szablonu. Pionowa linia szablonu powinna przylegać do wewnętrznej krawędzi książki, aby po wycięciu kartki nadal były przylepione do grzbietu. Po kolei, partiami wycinać kolejne części, uzbrajając się przy tym w cierpliwość, gdyż ten etap wymaga dokładności.

 • Etap trzeci

  Etap trzeci

  Po zakończeniu wycinania stron według wzoru przejść do odcinania okładki, ostrożnie, żeby nie odciąć stron od grzbietu. Następnie rozłożyć książkę i na jedną z ostatnich stron nanieść klej hobbystyczny, rozkładając go na całej powierzchni. Dokleić do niej stronę z drugiego końca książki, tworząc zamkniętą całość. Aby książka nie rozpadła się i klej miał szansę zaschnąć, przytrzymać kartki przez chwilę.Gdy klej wyschnie, wazon można uznać za gotowy. Jest ładny, ciekawy i pięknie prezentuje się zarówno na stole, jak i na półce.