Zakumaj.pl

Pielęgnacja cery tłustej – wskazówki i rady

Pielęgnacja cery tłustej – wskazówki i rady

Każdy typ cery wymaga zupełnie innego rodzaju pielęgnacji. Jedną z najtrudniejszych skór do okiełznania jest zdecydowanie skóra tłusta. Nie tylko świeci się, łatwo przesusza, ale także najczęściej związana jest z wypryskami, niedoskonałościami, przebarwieniami oraz bliznami. Bardzo trudno nad nią zapanować, a jednocześnie pielęgnować tak, aby działać wielowymiarowo, na wszystkie jej problemy. Jeśli jesteś posiadaczką tłustej cery, to poniżej znajdziesz kilka wskazówek oraz rad. Powodzenia!

 • Oczyszczanie

  Oczyszczanie

  Oczyszczanie cery tłustej jest niezwykle ważne ze względu na gromadzące się na twarzy sebum, czyli łój. Wiele posiadaczek takiej skóry jednak zdecydowanie przesadza z czyszczeniem buzi i zabiegi takie wykonuje nawet kilkanaście razy dziennie, przez co skóra nie jest w stanie wytworzyć swojej naturalnej bariery ochronnej. Cerę tłustą myj dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Stosuj do tego tylko specjalne preparaty, takie jak żele albo mydełka. Pamiętaj jednak o dwóch rzeczach. Po pierwsze, nie wybieraj mleczek do mycia twarzy. Zazwyczaj mają one zbyt ciężką konsystencję, która mogłaby zapychać pory. Po drugie zaś, nigdy nie wybieraj preparatów z alkoholem. One z kolei wysuszają cerę i podrażniają ją, co może spowodować zwiększenie wydzielania się sebum, a przez to pojawienie się większej ilości wyprysków.

 • Nawilżanie

  Nawilżanie

  Wbrew pozorom oraz obiegowej opinii, cerze tłustej nie jest potrzebne wysuszenie. Potrzebuje ona wzmożonego nawilżania, gdyż zazwyczaj katujemy ją kuracjami przeciwtrądzikowymi. Nie musisz się martwić, że krem nawilżający okaże się za ciężki. Musisz jedynie pamiętać o tym, aby wybrać krem przeznaczony tylko i wyłącznie do cery tłustej. Zazwyczaj są to kosztowne preparaty (około 30 – 70 złotych), jednak bardzo wydajne i spokojnie starczą ci na kilka miesięcy codziennego używania.

 • Filtry UV

  Filtry UV

  Skóra tłusta potrzebuje ochrony przed słońcem. Latem zawsze stosuj krem z wysokim filtrem przeznaczonym właśnie dla cery tłustej oraz trądzikowej, wówczas nie spowoduje on zapchania. Choć może ci się wydawać, iż promienie słoneczne są twoim sprzymierzeńcem, ponieważ po wizycie na plaży oraz opalaniu się twoja cera wyglądała znacznie lepiej, to jednak przypomnij sobie, jakie wysypy niedoskonałości czekały cię we wrześniu czy październiku z powodu nadmiernego przesuszenia skóry.

 • Złuszczanie

  Złuszczanie

  Aby dobrze oczyścić tłustą cerę, nie wystarczą jedynie preparaty do mycia. Potrzebne jest także odpowiednie złuszczanie starego naskórka. Nigdy jednak nie wykonuj złuszczania poprzez mechaniczne oczyszczanie sama. To rola kosmetyczki. W domu natomiast możesz stosować specjalne peelingi złuszczające. Jeśli jednak masz stany zapalne, trądzik ropny i grudkowy, powinnaś zapomnieć o wszystkich peelingach gruboziarnistych. One tylko pogorszą sprawę – podrażnisz nimi wypryski i przeniesiesz bakterie na całą twarz. Zastosuj peeling enzymatyczny – jest on równie skuteczny, a z całą pewnością nie zrobisz sobie nim krzywdy.

 • Odżywienie skóry tłustej

  Odżywienie skóry tłustej

  Nie możesz także zapominać o odżywczych maseczkach nakładanych na twoją twarz. Pomogą ci one zwalczyć przebarwienia, rozprawić się z delikatnymi bliznami oraz rozświetlić cerę, poprawić jej koloryt. Możesz wykonywać domowe maseczki. Cerze tłustej trądzikowej pomogą te na bazie jabłka, siemienia lnianego, płatków owsianych, cytryny, pietruszki, cynamonu czy miodu. Możesz również skorzystać z aptecznych produktów. Tłustej skórze pomoże na przykład maseczka z zielonej glinki.