Zakumaj.pl

Skuteczne sposoby na suchą i swędzącą skórę

4.5 (razem głosów: 1)
Skuteczne sposoby na suchą i swędzącą skórę

Okres zimowy jest szczególnie ciężki dla skóry. Niskie temperatury, ogrzewanie, suche powietrze sprawiają, że ona sama staje się sucha. Często dochodzi również do łuszczenia się oraz swędzenia, które trudno powstrzymać. Żeby nie podrażnić skóry jeszcze bardziej i nie doprowadzić do powstania blizn, należy odpowiednio postępować z wysuszoną cerą.

 • Dużo wody

  Dużo wody

  Nawet jeżeli sucha skóra jest wynikiem ogrzewania, w czasie zimy należy odpowiednio nawilżać ją od zewnątrz. Oznacza to wypijanie 1,5 – 2 litra wody, najlepiej niegazowanej, w ciągu dnia. Dzięki temu komórki skóry będą dobrze nawodnione i skóra stanie się nawilżona oraz gładka.

 • Płatki owsiane

  Z płatków owsianych można przygotować nie tylko maseczkę do twarzy, ale i odżywienie całego ciała. Wystarczy nalać do wanny ciepłej wody, wsypać do pończochy 5 łyżek płatków owsianych i zanurzyć się razem z pończochą w wodzie. Co 5 minut należy ścisnąć płatki owsiane, aby wydobyć z nich wszystkie nawilżające elementy, które podziałają na całe ciało.

 • Nawilżanie pomieszczeń

  Istotne jest odpowiednie nawilżanie powietrza, dzięki czemu skóra ma skąd chłonąć wilgoć. Można to robić przy pomocy mokrych ręczników zawieszonych na rozgrzanym kaloryferze lub używając nawilżacza powietrza. Jeżeli doda się do niego olejków eterycznych, będzie się miało dodatkowe inhalacje, przydatne dla dróg oddechowych.

 • Sok z cytryny

  Sok z cytryny

  Zawarta w soku z cytryny witamina C jest bardzo dobra dla skóry. Żeby dostarczyć jej ciału od zewnątrz, można nanosić na ciało sok z cytryny – na przykład przy pomocy wacika – delikatnie, nie pocierając skóry za bardzo. Decydując się na ten sposób, trzeba omijać podrażnione, poranione miejsca, ponieważ może to powodować pieczenie.

 • Balsamy do ciała

  Dobrze sprawdzają się również balsamy do ciała, chociaż trzeba wybierać je rozważnie. Witamina A, kwas hialuronowy, witamina C oraz masło shea i olejek arganowy to składniki idealnego kremu. Wybierając balsam, warto sprawdzić, czy zawiera tego rodzaju elementy. Najlepiej nie decydować się na mocno zapachowe balsamy, ponieważ nie nawilżają one zbyt intensywnie, chociaż ładnie pachną.

 • Solarium

  Choć zima, mróz i śnieg za oknem sprawiają, że marzy się o cieple, nie powinno się go dostarczać poprzez solarium. Jeżeli skóra nie jest jeszcze sucha, może wysuszyć się pod wpływem promieniowania; jeżeli jest sucha, solarium dodatkowo ją przesuszy i jej regeneracja będzie o wiele trudniejsza. Gdy brak światła jest szczególnie uciążliwy, lepiej zgłosić się do lekarza z prośbą o skierowanie na fototerapię, skuteczną i zdrową.