Zakumaj.pl

Sposoby na czyszczenie plam z rdzy

Sposoby na czyszczenie plam z rdzy

Plamy z rdzy są wyjątkowo uporczywe i trudne do usunięcia, ponieważ do ich powstania potrzeba czasu. Nie powstają nagle, więc gdy się je zauważy, są już mocno ugruntowane w danym miejscu. Z tego powodu trzeba zastosować odpowiednie środki, które pomogą na szpecące łazienki, zlewy i ubrania zabrudzenia.

 • Środki chemiczne

  Środki chemiczne

  Widząc rdzawe plamy na zlewie, kranach lub w innych miejscach w pomieszczeniach sanitarnych, pierwszą myślą jest skorzystanie ze środków chemicznych. W sklepach można znaleźć ich bardzo dużo, więc jest w czym wybierać. W zależności od wygody można znaleźć środki w proszku, w płynie, a nawet w piance. Zazwyczaj należy nanieść środek na rdzę i odczekać 15 minut. Niektóre środki polecają przecieranie aż do uzyskania pożądanego efektu, jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że żaden płyn ani proszek nie działa jak w reklamie i do całkowitego usunięcia poważnych zabrudzeń potrzeba będzie czasu. Warto też pamiętać, że istotne jest nieużywanie zbyt wielkiej siły i drucianych gąbek, jeżeli myje się wannę lub zlew, ponieważ łatwo wówczas zarysować powierzchnię.

 • Kwas szczawiowy

  W przypadku plam z rdzy na ubraniach trzeba środków mocnych i delikatnych jednocześnie. Dobrze sprawia się kwas szczawiowy, który można zakupić w stosunkowo dobrej cenie, tylko 15 złotych za 1 kg. Nie jest to wiele, patrząc na to, że może być stosowany przez długi czas. Używa się go, mieszając z wodą, chociaż chcąc usunąć rdzę, należy polać miejsce z rdzą kwasem i odczekać 10 minut. Następnie należy wypłukać całe miejsce wodą z dodatkiem amoniaku. Jeżeli plama z rdzy jest stara i większa, możliwe, że niezbędne będzie powtórzenie całego procesu, natomiast kiedy uda się usunąć, materiał należy wyprać w pralce, żeby pozbyć się resztek specyfików.

 • Soda oczyszczona

  Zastosowanie sody oczyszczonej jest naprawdę duże i dotyczy nie tylko kuchni, ale również odplamiania. W połączeniu z sokiem z cytryny może dać bardzo zaskakujące efekty, chociaż najlepiej sprawdzi się w przypadku plam, które są stosunkowo świeże. Najpierw należy oblać plamę z rdzy sokiem z cytryny, a następnie posypać sodą oczyszczoną, która ma lekko żrące właściwości. Po wykonaniu tej operacji zostawić sodę na kwadrans, a następnie zacząć czyścić. Proces może być czasochłonny, ponieważ nie ma gwarancji, że wszystko zejdzie za pierwszym razem.

 • Pumeks

  Druciane szczotki nie sprawdzają się najlepiej przy czyszczeniu urządzeń sanitarnych, ponieważ mogą porysować czyszczoną powierzchnię. Inaczej jest z pumeksem, który dobrze radzi sobie z rdzawymi plamami. Trzeba go jednak dobrze przygotować do zadania, czyli zmiękczyć. Wystarczy do tego zwykła woda z kranu, pod którą moczy się go, aż przestanie mieć bardzo twardą, typową dla siebie konsystencje. Nie będzie przypominał miękkiej gąbki, jednak nada się idealnie do czyszczenia rdzy. Wystarczy pocierać zabrudzone miejsce i czekać na efekty. Ze względu na to, że pumeks to naturalna skała, nie będzie powodował zarysowań ani uszkodzeń na powierzchni wanny lub zlewu.