Zakumaj.pl

Sposoby na pozbycie się łupieżu

Sposoby na pozbycie się łupieżu

Pojawia się z zaskoczenia, lecz zawsze jest przyczyną dyskomfortu u osoby, która ma problem z łupieżem. Osiada na ubraniach, sprawia, że włosy nie są tak atrakcyjne, jak powinny, nie mają ładnego blasku, a do tego każde dotknięcie powoduje nieprzyjemną myśl, że łupież posypie się jeszcze mocniej. Żeby nie dręczył nas dłużej, najlepiej udać się do dermatologa, który zleci odpowiednie szampony, chociaż zanim podejmie się taką decyzję, można wypróbować również sposoby domowe.

 • Szampony

  Szampony

  Pierwszym krokiem do zwalczenia łupieżu jest zmiana szamponu. Kosmetyki z drogerii, chociaż występują w wielkich ilościach i można wybierać wśród różnych rodzajów i zapachów, rzadko mają możliwość usuwania łupieżu. Dobry szampon do tego problemu można zakupić w aptece. Najczęściej polecany jest Nizoral, który kiedyś był lekiem na receptę, a obecnie można kupić go bez tej komplikacji. Jest dostępny w butelkach i saszetkach. Saszetek warto używać, jeżeli zauważa się pierwsze objawy łupieżu, wówczas szybko je usuną. Trzeba jednak pamiętać, że wszelkie szampony specjalnie do usuwania łupieżu to leki, więc nie powinno się ich używać bez przerwy, ponieważ można osiągnąć skutek odwrotny do zamierzonego i stan skóry głowy znacznie się pogorszy.

 • Płukanki

  Płukanki

  Bardzo dobrze w walce z łupieżem sprawdzają się płukanki do włosów. Można kupić gotowe w aptece lub poprosić farmaceutę o stworzenie takiej na zamówienie, wówczas jest to płukanka ziołowa z dużą ilością wyciągu z pokrzywy, ale można również zastosować własną, wykonaną w domu. Najprostsza to ciepła woda i sok z cytryny. Jest prosta w przyrządzeniu i niedroga. Należy ją stosować po umyciu włosów szamponem. Dzięki działaniu cytryny ma ona właściwości antybakteryjne oraz odświeżające, więc nie tylko pomaga w usuwaniu łupieżu, ale również zapewnia głowie dodatkowe orzeźwienie.

 • Mycie włosów

  Łupież to przede wszystkim łuszcząca się skóra głowy. Jeżeli jest bardzo nasilony, może być związany nawet z grzybicą skóry, która wymaga interwencji lekarza. Jednak jeżeli nie ma aż tak intensywnego przebiegu, często wystarczy zwracanie większej uwagi na mycie włosów. Przede wszystkim trzeba to robić częściej, nawet codziennie, dzięki czemu usunie się nadmiar naskórka. Dobrze jest również używać dwóch szamponów na przemian. Zarówno włosy, jak i skóra głowy przyzwyczajają się do szamponu, co może być przyczyną łupieżu w niektórych przypadkach. W związku z tym lepiej stosować dwa na przemian i każdy z nich dokładnie spłukiwać z włosów. Im dłuższe spłukiwanie, tym szybsze efekty, ponieważ usuwa się nadmiar naskórka.

 • Dieta i łupież

  Również sposób jedzenia nie jest bez znaczenia w przypadku leczenia i zapobiegania powstawaniu łupieżu. Przede wszystkim trzeba pić o wiele więcej wody niż pije się zazwyczaj. Dzięki temu skóra nie będzie wysuszona i nie będzie się łuszczyła. Nie trzeba od razu wypijać całej butelki, ale przynajmniej dwie szklanki wody więcej niż zazwyczaj. Warto również zrezygnować z tłustych potraw, które zaburzają wydzielanie łoju.