Advertising
Zakumaj.pl

W jaki sposób pijawki leczą?

Opiekun artykułu: monita
W jaki sposób pijawki leczą?

W jaki sposób pijawki leczą?

Nasze pojęcie o pijawkach jest obecnie nieco wypaczone. Przemysł filmowy w niejednej produkcji kreował te pożyteczne pasożyty na mordercze, krwiożercze i ludożercze bestie. A nawet jeśli nie, to powiększał je do tego stopnia, że obecnie kojarzą nam się z czymś złym, co może nas zabić. Nic bardziej mylnego. Pijawki pomimo tego, że należą do rodzaju pasożytów, są dla człowieka bardzo pożyteczne. Gdy pijawka już się wkłuje w daną część ciała, nie zaczyna wypijać z nas całej krwi, jaką mamy w organizmie. Proces pożywiania się rozpoczyna od wprowadzenia do organizmu żywiciela swojej bogatej w ponad 100 leczniczych substancji śliny. Enzymy te działają np. przeciwbólowo, antydepresyjnie albo są świetnymi antybiotykami. Jednak najcenniejszym spośród nich jest hirudyna. Ta substancja jest najsilniejszym spośród znanych dzisiejszej medycynie środkiem przeciwzakrzepowym. Stosowanie go zapobiega tworzeniu się zatorów, poprawia krążenie krwi i zmniejsza ryzyko zawału serca oraz udaru mózgu. Poniższy artykuł zapozna cię z metodami leczenia z użyciem pijawek. Dowiesz się z niego, do czego są wykorzystywane w medycynie i jak przeprowadza się zabiegi z ich udziałem.

Advertising
Advertising
 • Pijawki lekiem uniwersalnym?

  Pijawki lekiem uniwersalnym?

  W krajach bardziej rozwiniętych i postępowych, jak Francja, Wielka Brytania, Kanada czy USA, hirudoterapia, bo tak nazywane jest leczenie pijawkami, jest metodą w pełni refundowaną. Szereg badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców wykazał, że stawianie pijawek zmniejsza ryzyko zawału, nawet gdy pacjent cierpi na zaawansowaną miażdżycę albo chorobę naczyń wieńcowych.Pijawki są zalecane ludziom, którzy mają problemy z żylakami, obrzękami nóg, hemoroidami oraz dla cierpiących na zakrzepicę żylną, migreny, nadciśnienie, bóle stawów czy choroby nerek, jelit lub wątroby.Przeprowadzono badania, z których wynika, że leczą trądzik, zmiany łuszczycowe lub owrzodzenia. Doświadczenia potwierdziły również, że są skuteczne w przypadku trudno gojących się ran, np. przy stopie cukrzycowej, po oparzeniach, odmrożeniach, zmiażdżeniach, amputacjach oraz przy operacyjnych bliznach związanych z doszywaniem straconej kończyny.Mają również niemały wpływ na cerę. Dlatego też wiele pań decyduje się na korzystanie z dobrodziejstw pijawek, które wygładzają zmarszczki, usuwają pajączki i przebarwienia, a także pomagają pozbyć się cellulitu.

 • Zabiegi muszą być przeprowadzane pod okiem lekarza

  Możliwość przeprowadzenia zabiegu z użyciem pijawek oferuje wiele gabinetów specjalizujących się w zakresie medycyny naturalnej. Wyszukaj jednak taki, w którym za terapię odpowiada lekarz, a nie naturoterapeuta. Zawsze lepiej jest oddać się w ręce osoby, która ma dyplom ukończenia studiów medycznych. W czasie pierwszej wizyty musisz przedstawić wyniki ostatnich badań, listę leków, które aktualnie zażywasz i ewentualne wypisy ze szpitala. Na tej podstawie specjalista oceni, czy możesz poddać się hirudoterapii. Jeżeli jego decyzja będzie pozytywna, po prostu włączy zabiegi do dotychczasowego leczenia oraz wyznaczy ci ich liczbę. Najczęściej waha się ona od 5 – 10 seansów, które trwają od 10 minut do 2 godzin. Wskaże również miejsca, do których będą przykładane pijawki. Oczywiście ich przykładaniem zajmie się później wyszkolona w tym celu pielęgniarka. Cena jednego zabiegu jest niemała, gdyż waha się w przedziale 100 – 400 zł, ponieważ w Polsce hirudoterapia nie jest refundowana.

 • Higienicznie i bez obaw

  Higienicznie i bez obaw

  Pijawki, które są używane w gabinetach medycyny naturalnej, zawsze pochodzą z pewnego źródła. Na ich potrzeby hoduje się te stworzenia w specjalnych, sterylnych koloniach. Zaś same w sobie są niczym jednorazowe igły. Każdej z nich można użyć wyłącznie raz. Jeżeli wybierzesz się na zabieg z użyciem pijawek, masz sto procent pewności, że są przykładane do skóry po raz pierwszy i ostatni. Z tego powodu nie istnieje ryzyko zarażenia się wirusem HIV czy wirusowym zapaleniem wątroby typu B oraz C.Jeżeli chodzi o same rany, ich również nie musisz się obawiać. Żadna z nich nie jest głębsza niż 1,5 mm i bardzo szybko się goją. Możesz porównać je ze zwykłym otarciem naskórka, z tą różnicą, że najczęściej krwawią jeszcze przez dobę po zabiegu. Następnie zaczynają się zasklepiać. Pamiętaj o tym, by nie drapać ich ani nie moczyć. Jest to ważne ze względu na ryzyko wdania się jakiejś infekcji. A przecież nie o to chodzi, prawda?

 • Jak to działa?

  Proces leczenia wymaga, by do chorego miejsca mogło dotrzeć jak najwięcej krwi, która je odżywi i oczyści. Z tego powodu pijawki są stosowane w miejscach, które wymagają lepszego przepływu. Sesje z ich udziałem usprawniają proces transportu krwi w danym obszarze ciała. Ślina pijawek zawiera antykoagulanty, które skutecznie zapobiegają tworzeniu się zakrzepów. Substancje te działają jeszcze przez jakiś czas po zdjęciu pasożyta. To właśnie dlatego ranki delikatnie krwawią przez nawet dobę.

 • Przeciwskazania

  Są przypadki, w których zastosowanie pijawek może być groźne dla twojego organizmu. Należą do nich schorzenia krwi i układu krwiotwórczego, nerek, marskość wątroby, wrzody, niewyrównana cukrzyca czy choroby nowotworowe. Nie powinno się również korzystać z hirudoterapii w przypadku ciąży, przeszczepów któregoś z organów, trwających infekcji albo anemii. Nie zmuszaj się do terapii z użyciem pijawek, jeżeli masz jakieś opory. Poinformuj lekarza o tym, że nie czujesz się komfortowo na myśl o pasożytach dotykających twojej skóry. Specjalista może wtedy zlecić zastrzyki z syntetyczną heparyną, której działanie jest zbliżone do hirudyny, jednak nie identyczne.

Popularne tagi
 • zastosowanie siemienia lnianego w medycynie tradycyjnej
 • witamina
 • właściwości jemioły
 • dynia
 • pokrzywa
 • nadciśnienie
 • co można zrobić ze szczawiu
 • działanie senesu wąskolistnego
 • terapia naftą
 • stosowanie nafty
 • choroby jamy ustnej
 • potencja
 • korzyści z ssania oleju
 • leczenie obrzęków stóp
 • przeczyszczenie
Advertising
Advertising
Advertising
Advertising