Zakumaj.pl

W jaki sposób należy stosować rumianek pospolity?

W jaki sposób należy stosować rumianek pospolity?

Rumianek pospolity to roślina jednoroczna, która osiąga wysokość 20 – 50 cm. Ma podwójne, wąskie liście, a jego kwiaty mają białe płatki i żółte środki. W miarę jak roślina przekwita, zaczynają się przechylać w dół. Najważniejszą cechą charakterystyczną tej rośliny jest jej wspaniały zapach, którego nie da się pomylić z żadnym innym.Jednak ten artykuł nie jest o tym, jak wygląda rumianek pospolity. Został napisany po to, aby przedstawić szeroki wachlarz zastosowań w medycynie. Po przeczytaniu go będziesz już wiedzieć, jakie schorzenia można wyleczyć przy pomocy tej niepozornej rośliny.

 • Zastosowanie rumianku pospolitego

  Możesz sięgnąć po rumianek pospolity w momencie, gdy cierpisz z powodu:
  * ostrego rozstroju żołądka,
  * stanów niepokoju i bezsenności,
  * przewlekłych zapaleń żołądka,
  * zapaleń jamy ustnej i gardła,
  * przewlekłego kataru,
  * zapalenia okolicy odbytu i pochwy,
  * jest również pomocny w czyszczeniu trudno gojących się ran.

 • Gdzie zbierać rumianek pospolity?

  Gdzie zbierać rumianek pospolity?

  Z grona roślin leczniczych naszego kraju najbardziej znaną i rozpoznawalną rośliną jest właśnie rumianek. Najczęściej rośnie dziko w pobliżu polnych dróg, na brzegach skarp i rumowisk oraz przy łanach zbóż. Niestety, z biegiem lat liczebność roślin w naturalnych siedliskach maleje. Żeby zbierać rumianek, trzeba się na tym znać. Osoba nieświadoma może zamiast rumianku pospolitego zebrać rumianek polny, bezwonny albo bezpromieniowy. Wszystkie te gatunki są ze sobą spokrewnione, ale nie mają tych samych właściwości. Cechą, która pomoże ci odróżnić rumianek polny od pospolitego jest to, że ten ostatni posiada pusty, stożkowaty koszyczek. Właśnie takie rośliny musisz zbierać.

 • Jak przygotować kąpiel z odwarem z rumianku?

  Jak przygotować kąpiel z odwarem z rumianku?

  Do tradycyjnych metod z zakresu medycyny ludowej należą oczywiście napar rumiankowy oraz kąpiel parowa z odwarem z tej rośliny. Ten drugi sposób jest zaliczany do najskuteczniejszych środków walki z przeziębieniem. Przygotowanie parówki jest niezwykle proste. Wsyp garść kwiatów rumianku do dużej miski, następnie zalej je litrem wrzątku. Potem pochyl się nad nią i nakryj głowę ręcznikiem. Wdychanie pary powinno trwać przez 10 minut.

 • Działanie rumianku pospolitego

  Napar z rumianku stosowany jest nie od dziś w przypadkach ostrej niestrawności żołądka. Poradzi sobie również w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych błony tego organu, a także przy jego wrzodach. Jedyne, o czym musisz pamiętać w czasie stosowania go do łagodzenia objaw chorób wewnętrznych jest to, że na efekty musisz nieco poczekać. Najczęściej kuracja trwa szereg tygodni. Nawet jeżeli całkowicie poradzisz sobie z daną dolegliwością, stosuj rumianek profilaktycznie, np. pij napar raz w tygodniu.

 • Których części roślin używać?

  Których części roślin używać?

  Jeżeli chcesz stosować rumianek do użytku wewnętrznego, wybieraj wyłącznie kwiaty bez łodyg. W kąpielach możesz zastosować kwiaty i liście. Taka kąpiel będzie miała zbawienny wpływ w czasie stanów zapalnych okolic odbytu albo pochwy. Aby ją przygotować, wrzuć do gorącej wody, którą wypełniona jest wanna, kilka garści rumianku pozbawionego łodyg. Kąpiel nie powinna trwać krócej niż 20 minut ani dłużej niż 30 minut.