Zakumaj.pl

W jaki sposób zapobiegać przetłuszczaniu się skóry?

W jaki sposób zapobiegać przetłuszczaniu się skóry?

Przetłuszczająca się skóra to problem niejednej osoby. Dla kobiet, które marzą o idealnej skórze, bez wyprysków i błyszczenia, poradzenie sobie z tłustą cerą jest nie lada wyzwaniem. Często sam podkład i puder nie wystarczają lub są jedynie środkiem na kilka chwil, ponieważ po godzinie od wyjścia z domu skóra znowu zaczyna się świecić. Żeby przywrócić skórze naturalną równowagę oraz zapobiec przetłuszczaniu, trzeba codziennie odpowiednio pielęgnować skórę tak, aby nie dochodziło do nadmiernej aktywności gruczołów łojowych.

 • Skuteczne mycie

  Skuteczne mycie

  Najważniejszą rzeczą przy pielęgnacji skóry przetłuszczającej się tak, żeby zminimalizować wytwarzanie się łoju, jest jej odpowiednie mycie. Dokładne mycie powinno odbywać się dwa – maksymalnie trzy razy dziennie przy użyciu żelu albo pianki do mycia twarzy. Mydło nie jest wskazane. Wysusza skórę, jednak pozbawia ją przy okazji warstwy ochronnej. Lepiej wybrać żele dostosowane do skóry, nawilżające i niepodrażniające. Skóra tłusta jest jednocześnie bardzo wrażliwa na różnego rodzaju składniki. Mycie powinno odbywać się w letniej lub zimnej wodzie, która nie aktywuje działania gruczołów łojowych. Niektóre kosmetyczki polecają mycie w gorącej wodzie, jednak lepiej robić to tylko raz w tygodniu, gdyż ciepła woda może doprowadzić do powstania obrzęków.

 • Odpowiednie nawilżanie

  Odpowiednie nawilżanie

  Po umyciu twarzy żelem oczyszczającym warto użyć toniku oczyszczającego, który usunie resztki łoju. Następnie należy nanieść odpowiedni krem. Powinien być to krem nawilżający, ze względu na to, że nawilżona skóra to nieprzetłuszczająca się skóra. Rano warto posmarować twarz, ze szczególnym uwzględnieniem czoła i nosa, kremem na dzień, lekko matującym. Natomiast wieczorem kremem na noc, który zawiera więcej składników odżywczych. Nocą skóra wchłania je chętniej, więc zamiast cienkiej warstwy kremu można użyć grubszej warstwy, która przez noc przywróci skórze zaburzoną równowagę.

 • Ogórkowe odświeżenie

  Ogórkowe odświeżenie

  W przywracaniu skórze równowagi i pozbywaniu się łoju z jej powierzchni niezastąpiony jest zielony ogórek. Można go wykorzystać na dwa sposoby. Pierwszy jest bardzo prosty. Wystarczy pokroić ogórek na plasterki i obłożyć nim twarz, pozostawiając tak na 10 minut. Drugim sposobem jest przygotowanie toniku z mleka oraz soku z ogórka. Należy wymieszać 1/2 szklanki mleka – najlepiej mleka 0,5% – oraz 5 łyżek soku z zielonego ogórka. Można przechowywać go w lodówce lub w chłodnym miejscu do 4 dni. Przemywanie takim tonikiem twarzy od dwóch do trzech razy dziennie powoduje oczyszczenie skóry z tłuszczu, a jednocześnie lekko ją rozjaśnia.

 • Okłady z cytryny

  Okłady z cytryny

  Przetłuszczona skóra jest bardziej skłonna do wyprysków i powstawania ropnych pryszczy, ponieważ w łoju znajdują się liczne bakterie. Żeby uniknąć tłustej cery i niedoskonałości skórnych, można rozpocząć kurację sokiem z cytryny. Należy przygotować sok z 1 cytryny oraz 1 szklankę przegotowanej wody. Zmieszać sok z wodą, a następnie zamoczyć w roztworze gazę albo watę i obłożyć nią twarz, omijając okolice oczu. Po 10 minutach ściągnąć i poczekać, aż sok cytrynowy całkowicie się wchłonie.