Zakumaj.pl

Zasady wyboru dobrej szkoły jazdy

5.0 (razem głosów: 1)
Zasady wyboru dobrej szkoły jazdy

Co roku tysiące osób planuje otrzymać prawo jazdy po zdaniu odpowiednich testów i egzaminu praktycznego. Oczywiście najwięcej zależy od nauki oraz umiejętności za kierownicą, jednak dobra szkoła jazdy nie jest bez znaczenia. Jednak jak ją wybrać? Czym się kierować? W poniższym artykule podpowiadamy, co jest najważniejsze, aby mieć pewność, że uczęszcza się do dobrego ośrodka jazdy.

 • Cena szkoły

  Cena szkoły

  Kurs prawa jazdy nie jest tani i trzeba liczyć się z wydaniem na niego pewnych sum. Najlepiej byłoby zapłacić mniej, jednak nie warto decydować się na szkołę, która oferuje kursy za 600 – 900 złotych. Bardzo prawdopodobne jest, że cena odbija się na jakości kursu – za duże grupy, słabi instruktorzy, braki paliwa albo dodatkowe opłaty. Lepiej wybrać droższy kurs, lecz mieć zapewnione wszystko co niezbędne do nauki.

 • Regulamin szkoły

  Przed zapisaniem się do szkoły dobrze jest przeczytać jej regulamin. Można zrobić to na stronie internetowej każdej placówki. Nie tylko pozna się dzięki temu zasady panujące w obiekcie i na lekcjach, ale również można upewnić się, że nie pojawią się dodatkowe opłaty, np. konieczność wykupienia dodatkowych 5 lub 10 lekcji.

 • Legalność szkoły

  Legalność szkoły

  Chociaż szkoła może wyglądać jak najbardziej poprawnie i profesjonalnie, może okazać się, że nie ma licencji do nauczania i przeprowadzana egzaminów. Tym samym zdanie egzaminu i uzyskanie na tej podstawie prawa jazdy może okazać się nielegalne. W wiadomościach telewizyjnych nie raz można spotkać informacje o oszustach działających w ten sposób. Aby uniknąć problemów oraz straty pieniędzy, najlepiej sprawdzić, czy szkoła posiada niezbędne pozwolenia. Można to zrobić w urzędzie miejskim albo powiatowym.

 • Egzamin i jego ceny

  Konieczne jest również sprawdzenie, czy wybrana szkoła prowadzi egzamin wewnętrzny, czy nie oraz czy jest on bezpłatny. Najlepiej, aby nie był obciążony żadnymi dodatkowymi opłatami, zwłaszcza bardzo wysokimi.

 • Poziom instruktorów

  Poziom instruktorów

  Przyswajanie wiedzy jest lepsze, gdy jest ciekawe, prowadzone przez osoby, które znają się na temacie oraz potrafią przekazywać wiedzę. Dobrze jest dowiedzieć się czegoś o instruktorach w danej szkole, np. z opinii umieszczanych w Internecie. Warto zapytać także, w jaki sposób prowadzone są lekcje pierwszej pomocy: z instruktorem czy z płyty? Nauka z płyty nie jest korzystna.

 • Jazdy obserwacyjne

  Jazdy obserwacyjne

  Jeśli potrzebuje się pewności co do sposobu prowadzenia jazd i komunikacji instruktor – kursant, można skorzystać z jazd obserwacyjnych. Polegają one na przejechaniu się z instruktorem oraz aktualnym kursantem, dzięki czemu można zorientować się, czy taki sposób jazdy będzie odpowiedni.