Zakumaj.pl

Atrakcje turystyczne Chamonix

Atrakcje turystyczne Chamonix

Chamonix, położone we Francji, jest znane przede wszystkim z najwyższego szczytu Europy, którym jest Mont Blanc. Jest on jednym z najczęściej odwiedzanych szczytów na świecie, więc nic dziwnego, że miejscowość, która leży tuż przy nim, jest znana oraz doceniana. Dodatkowo, to właśnie w Chamonix odbyły się pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1924 roku. Od tego czasu miasto jest chętnie odwiedzane przez wielbicieli narciarstwa z różnych stron świata.

 • Aiguille du Midi

  Aiguille du Midi

  Chamonix i jej okolice to przede wszystkim góry i ich imponujące szczyty. Poza słynnym Mont Blanc, warto poznać również inne szczyty, z których rozciąga się niesamowity widok. Ze względu na to, że nie każdy jest wielbicielem wspinaczki, na niektóre z nich można wjechać słynną kolejką kursującą z Chamonix do innych miejscowości. Można nią dojechać również na granitowy szczyt Aiguille du Midi. Jest on związany z polskim akcentem, ponieważ po raz pierwszy zdobył go Polak, Antonii Malczewski. Kolejką można wjechać na wysokość ponad 3000 m n.p.m. Znajdują się tu sklepiki z pamiątkami, restauracja, kawiarnia. Możliwe jest również wjechanie na taras znajdujący się na szczycie windą znajdującą się wewnątrz góry.

 • Le Brevent

  Le Brevent

  Kolejnym szczytem, który warto odwiedzić, będąc w Chamonix, jest Le Brevent. Nadaje się zarówno do zdobywania dla wszystkich – zarówno śmiałków, którzy pasjonują się wspinaczką górską, jak i dla tych, którzy wolą wjeżdżać na szczyty kolejką. Jest ona doprowadzona na szczyt Le Brevent, na którym znajduje się jedna z ciekawszych atrakcji w okolicy, mianowicie – restauracja na szczycie góry. Można usiąść przy stoliku i mieć przed sobą niezwykły widok na jedne z najpiękniejszych gór na świecie. Podawane w restauracji dania są chwalone przez odwiedzających, podobnie jak obsługa. Ze względu na restaurację w takim miejscu, szczyt jest chętnie odwiedzany przez wypoczywających w dolinie turystów.

 • Rue Paccard

  Rue Paccard

  Chamonix to nie tylko góry, ale również uroki miasteczka położonego u ich stóp. Warto poświęcić chwilę, żeby pospacerować po uliczkach, obejrzeć tworzące je domy i knajpki, a także odkrywać spokojniejsze i bardziej zatłoczone miejsca. Zatłoczona, chociaż warta zobaczenia jest ulica Rue Paccard. Znajdują się na niej liczne butiki oraz sklepiki sprzedające biżuterię, zegarki, ubrania najbardziej znanych projektantów takich przedmiotów. Sklepy przyciągają zarówno narciarzy, jak i turystów zainteresowanych tylko podziwianiem gór. Jednak zakupy na Rue Paccard są najbardziej korzystne w czasie wyprzedaży, które – ku radości wielu turystów – rozpoczynają się właśnie zimą.

 • Narciarstwo i smakołyki

  Narciarstwo i smakołyki

  Pełne pięknych widoków Chamonix to przede wszystkim sporty związane z górami, nierzadko sporty, które podnoszą adrenalinę: narciarstwo, wspinaczka wysokogórska, paralotniarstwo, spływy kajakowe oraz wiele innych, uznawanych za niebezpieczne dyscyplin. Poza nimi Chamonix słynie również z dobrej kuchni lokalnej, której warto spróbować po wyczerpujących sportach. Są to przede wszystkim sery, kiełbasy, pachnące wędliny oraz ziołowa nalewka zwana w tym rejonie Blanc. Składa się ona z rosnących w okolicy ziół i 40% alkoholu, więc jest smaczna, mocna i rozgrzewająca.