Zakumaj.pl

Atrakcje turystyczne w Szklarskiej Porębie

Atrakcje turystyczne w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba leży u stóp Szrenicy na granicy Sudetów i Karkonoszy. Z pewnością jest miejscem, w którym warto się zatrzymać choćby na chwilę. Jeżeli lubisz górską przyrodę, jesteś spragniony szaleństw na stokach czy chcesz pooglądać ciekawe zabytki – jest to miejsce właśnie dla ciebie. Ten artykuł ma na celu przybliżenie ci atrakcji, których nie możesz pominąć, będąc w tym mieście.

 • Wodospady

  W pobliżu miasta możesz znaleźć dwa wodospady. Wodospad Kamieńczyka jest kaskadą, która mierzy 27 metrów i jest tym samym najwyższą w polskich Sudetach. Od centrum miasta dzieli go około dwóch godzin marszu. Drugi z nich – Wodospad Szklarki – mierzy około trzynastu metrów i leży niedaleko drogi do Jeleniej Góry.

 • Huta szkła

  To budynek, który powstał w XIV wieku i przez całe stulecia zapewniał miastu rozwój. Po dziś dzień tradycje szklarskie są podtrzymywane choćby w Leśnej Hucie, która może być zwiedzana przez turystów. Możesz więc być świadkiem ręcznego formowania wyrobów oraz ich wytapiania.

 • Muzea

  Dom Hauptmannów to budynek z XIX wieku, w którym znajduje się karkonoskiego muzeum. Możesz tu obejrzeć pamiątki po pisarzach, zabytkowe meble oraz wyroby pochodzące z okolicznych hut. W muzeum mineralogiczne zgromadzono kolekcję około 2500 obiektów, minerałów i skamieniałości pochodzących z różnych zakątków kuli ziemskiej, możesz znaleźć tu również fragment meteorytu.

 • Dinopark

  Zdecydowanie najciekawsza atrakcja dla najmłodszych. Znajdziesz tu rekonstrukcje prehistorycznych gadów różnej wielkości i poznasz ciekawostki dotyczące wszystkich zwierząt, które tu wyeksponowano.

 • Park linowy

  Znajduje się w Kruczych Skałach, na wysokości 718 m n.p.m. To miejsce, które powinieneś odwiedzić, jeśli lubisz skoki adrenaliny.

 • Zakręt śmierci

  To miejsce między Szklarską Porębą, a Świeradowem Zdrojem, w którym droga zakręca o 180 stopni. Swoją niechlubną nazwę zawdzięcza wypadkom, które wydarzyły się tu w przeszłości. Jest to również punkt widokowy, z którego można podziwiać Kotlinę Jeleniogórską.

 • Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej

  Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej

  Został wybudowany w 1650 roku jako kaplica cmentarna w typowo barokowym stylu. Jest najstarszą budowlą katolicką w tym mieście. Na przełomie wieków był używano zarówno przez katolików, jak i protestantów, co świadczy o dużej tolerancji ówczesnych mieszkańców.

 • Stoki narciarskie

  Stoki narciarskie

  Szklarska Poręba to przede wszystkim idealne miejsce na wypad na narty czy deskę snowboardową. Na Szrenicy znajduje się pięć stoków. Na samą górę można wyjechać czynnym przez cały rok wyciągiem krzesełkowym. Z jej szczytu rozciąga się widok na Góry Izerskie.