Zakumaj.pl

Ciekawe podkładki papierowe – jak je zrobić?

Ciekawe podkładki papierowe – jak je zrobić?

Podkładki pod kubki i szklanki są bardzo praktyczne. Pozwalają ochronić stół przed przebarwieniami oraz odbiciem się spodów naczyń na drewnie. Dodatkowo bywają bardzo ciekawą ozdobą stołów. Oczywiście można zakupić ciekawe podkładki samodzielnie, ale równie przyjemne jest posiadanie ozdoby własnej produkcji. W poniższym artykule podpowiadamy, jak taką wykonać.

 • Co jest potrzebne?

  Co jest potrzebne?

  Wykonanie ciekawych podkładek jest możliwe, jeżeli zawczasu zbierze się kilka niezbędnych elementów. Są to:
  * gazeta lub magazyn,
  * bezbarwny lakier do paznokci,
  * kostka introligatorska.

 • Etap pierwszy

  Z przygotowanego magazynu – magazyny są bardziej kolorowe od zwykłych gazet, więc podkładka może ładniej wyglądać – wyrwać 6 stron. Przyciąć poszarpane brzegi, aby z każdej strony powstała linia prosta.

 • Etap drugi

  Etap drugi

  Każdą ze stron przeciąć na pół, wzdłuż. Po wykonaniu tego uzyskane połówki zgiąć jeszcze na pół, następnie zgiąć kawałki jeszcze 3 razy tak, żeby zewnętrzne końce znalazły się wewnątrz uzyskanego kształtu. Uzyskany pasek zgiąć ponownie na pół, tym razem od góry do dołu. Podczas zginania warto pomagać sobie kostką introligatorską, aby zgięcia były równe.

 • Etap trzeci

  Etap trzeci

  Po przygotowaniu wszystkich pasków można przejść do składania ich w podkładkę. W tym celu na początek trzeba założyć jeden pasek pod drugi w taki sposób, żeby zaczepiły się o siebie, dokładnie tak, jak pokazano na poniższej fotografii.Kolejny pasek powinien zachodzić na pasek na wierzchu. Paski dodawać na przemian na wierzch i na dół, przeplatając je między sobą.

 • Etap czwarty

  Etap czwarty

  Po wykorzystaniu wszystkich pasków i stworzeniu plecionego kwadratu należy zabezpieczyć całość, żeby nie uległa zniszczeniu podczas używania. Wychodzące na zewnątrz paski przyciąć, żeby były równe z resztą. Paski zewnętrzne, jeśli wystają, zawinąć pod spód.Powierzchnię podkładki pomalować dokładnie lakierem do paznokci i pozostawić do wyschnięcia. Dzięki temu będą zabezpieczone przed przemakaniem oraz pofalowaniem, gdy spłynie na nie trochę napoju, i będą mogły być używane znacznie dłużej.

Warto zapamiętać:

W podany sposób warto wykonać komplet podkładek, aby każdy gość odwiedzający dom mógł dostać taką samą pod kubek.