Zakumaj.pl

Co ciekawego jest w Berlinie?

Co ciekawego jest w Berlinie?

Berlin wydaje się nie być miejscem stworzonym dla turystów. Wielkie miasto, tłumy, budynki – bardziej centrum polityczne i gospodarcze niż miejsce, w którym można zobaczyć coś ciekawego. Jednak nie warto skreślać Berlina ze swojej wycieczkowej trasy, ponieważ ma on wiele do zaoferowania, a każdy, kto uważa siebie za obywatela Europy, powinien przynajmniej przez weekend poznać to specyficzne miasto, w którym można znaleźć pomniki historii... i przepyszne drożdżówki.

 • Brama Brandenburska

  Brama Brandenburska

  Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków nie tylko w Niemczech, ale i na świecie. Nieodłącznie kojarzy się z Berlinem i jest punktem wycieczek. Wybudowano ją pod koniec XVIII wieku jako symbol i bramę pokoju. Do takiej symboliki wróciła po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku i tak funkcjonuje do dzisiaj. Jej gigantyczną konstrukcję wieńczy kwadryga, dowodzona przez Wiktorię, boginię zwycięstwa, która w pierwotnej wersji była naga. Jest jedyną istniejącą do dzisiaj w Berlinie bramą miejską.

 • Parlament

  Niemiecki Parlament jest jednym z ciekawszych miejsc, jakie warto zobaczyć w Berlinie. Nie tylko dlatego, że znajduje się stosunkowo blisko Bramy Brandenburskiej, ale również przez wzgląd na ciekawą architekturę. Projekt pochodzi jeszcze z końca XIX wieku, jednak od tego czasu budynek wyremontowano, a także dodano kopułę, będącą jednocześnie tarasem widokowym, z którego można podziwiać panoramę Berlina. Jest ona szczególnie interesująca – o dziwo – nie za dnia, lecz wieczorem, kiedy wszystkie światła zostają włączone i miasto mieni się tysiącem barw.

 • Mur Berliński

  Mur Berliński rozdzielający w czasie zimnej wojny miasto na Berlin Wschodni oraz Zachodni stał się symbolem podziału panującego wówczas na świecie. Jego upadek miał również wymiar symboliczny, dlatego część muru istnieje jako zabytek do dnia dzisiejszego. Jego fragmenty można znaleźć w różnych częściach miasta. Zwiedzając Berlin, warto zobaczyć również mur, równie symboliczny dla Niemców, jak Stocznia Gdańska dla Polaków. Dobrze jest również zapoznać się ze Ścieżką Pamięci Muru Berlińskiego, upamiętniającą nazwiska osób, które chciały się przez niego przedostać i zginęły, jak również inne wydarzenia związane z Murem.

 • Wyspa Muzeów

  Każdy turysta, który ma więcej czasu lub przyjechał do Berlina na kilkudniowe zwiedzanie, powinien zajrzeć na Wyspę Muzeów. Znajdują się na niej jedne z najważniejszych muzeów świata: Muzeum Pergamońskie, Stare Muzeum, Nowe Muzeum, Stara Galeria Narodowa, Muzeum im. Bodego. Znajdują się tutaj zabytki starożytne, wspaniała kolekcja sztuki starożytnej Grecji oraz Rzymu, jak również liczne obrazy współczesne, a także pochodzące z XIX wieku. Wszystkie muzea znajdują się w dużych, imponująco wyglądających budynkach, a na zwiedzanie każdego z muzeów najlepiej przeznaczyć sobie cały dzień. Wokół Wyspy Muzeów znajduje się kilka uroczych alejek, w których sprzedawane są pocztówki oraz pamiątkowe zdjęcia. Szczególnie ładnie aleje wyglądają wiosną.