Zakumaj.pl

Dlaczego warto odwiedzić Góry Stołowe?

Dlaczego warto odwiedzić Góry Stołowe?

Góry Stołowe, które możemy podziwiać w Polsce, mają już ponad trzydzieści milionów lat – wówczas to na skutek silnych procesów górotwórczych wypiętrzyły się one i zaczęły nabierać formy, jaką obserwujemy dziś. Zbudowane są ze skał piaskowca, które ułożone są piętrowo – jedna na drugiej – tworzą niesamowite kształty: kręte korytarze, wąskie labirynty, przejścia, a nawet twory do złudzenia przypominające baszty czy monstrualnych rozmiarów grzyby. Szczególnie tajemnicze wrażenie robią, gdy hula między nimi wiatr! Ciekawostką jest fakt, że oryginalność i niezwykłość tego miejsca docenili reżyserzy, którzy nakręcili tu jedną z części „Opowieści z Narni”.Chodząc po tych górach, jesteśmy na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych – warto więc obserwować także bogactwo fauny i flory, jaka znajduje się wokoło nas (w skład Parku wchodzą też niezwykle ciekawe Wzgórza Lewińskie).

  • Błędne Skały

    Błędne Skały

    To najważniejsza atrakcja, a zarazem wizytówka Gór Stołowych – tworzą one niesamowity labirynt, w którym rzeczywiście można zabłądzić. Jeśli dobrze się im przyjrzeć, do złudzenia przypominają ruiny monumentalnego zamczyska. Legenda głosi, że stworzył je i uformował duch Karkonoszy – Liczyrzepa. Kompleks ten zajmuje dwadzieścia jeden hektarów i stanowi sieć korytarzy, mających kilkaset metrów długości.

  • Szczeliniec Wielki

    Szczeliniec Wielki

    Szczeliniec Wielki jest najwyższym wzniesieniem Gór stołowych – mierzy 919 m n.p.m. Legenda głosi, że w szesnastym wieku chronili się tutaj prześladowani mnisi i protestanci. Co ciekawe – nie prowadzi tu żadna droga, nie ma też żadnego dojazdu. To niezwykle atrakcyjne miejsce, w które dociera rocznie ponad dwieście tysięcy turystów. Jednakże na szczyt prowadzi aż 665 schodów. Co ważne – można tu także przenocować w znajdującym się na samym szczycie schronisku. Oferuje ono także Letnią Restaurację na Tarasach Północnych. Wieczorem, kiedy zbliża się już zachód słońca, rozejrzyj się dookoła – zobaczysz niezapomniane widoki.

Wskazówki:

Wbrew temu, że Góry Stołowe nie są stosunkowo wysokie, ich zdobycie nie jest łatwe. Na wspomniany wyżej Szczeliniec Wielki prowadzą schody, których pokonanie nie jest wcale proste. Zaopatrz się więc koniecznie w bardzo wygodne buty z dobrymi podeszwami i usztywnieniem. Ponadto trasa niejednokrotnie wiedzie przez bardzo wąskie korytarze, które turysta musi pokonać, przeciskając się między nimi. Pocieszeniem może być jedynie obietnica zapierających dech w piersiach widoków po wejściu na szczyt.