Zakumaj.pl

Co ciekawego jest w Tykocinie?

3.8 (razem głosów: 26)
Co ciekawego jest w Tykocinie?

Niewiele wie się o Tykocinie, chociaż jak wiele polskich miast jest wart zainteresowania. Znajduje w Kotlinie Biebrzańskiej nad Narwią, co już samo w sobie wskazuje, że widoki wokół są piękne. Tykocin związany jest z rodem Gasztołdów, którzy posiadali go przez wiele lat, a po bezpotomnej śmierci ostatniego z nich miasto przeszło na Zygmunta II Augusta. Tykocin jest miejscowością niewielką, która jednak ma swoje walory, tak krajobrazowe, jak i zabytkowe. Warto zaznaczyć, że przebywała tutaj chętnie Agnieszka Osiecka, co z pewnością będzie zachętą dla wielbicieli jej twórczości.

 • Zamek w Tykocinie

  Zamek w Tykocinie

  Należał najpierw do rodu Gasztołdów, funkcjonując jako ich warownia, a po przejęciu go przez Zygmunta Augusta uległ renesansowej przemianie. Śmierć króla sprawiła, że przechodził on z rąk do rąk, zmieniając swoje przeznaczenie oraz częściowo wygląd. Został częściowo zniszczony przez pożar, częściowo przez użycie kamieni, które go tworzyły, do uszczelniania grobli w XVIII wieku. Ciekawym wydarzeniem turystycznym, jakie odbywa się na zamku, jest rekonstrukcja oblężenia Tykocina z czasu potopu szwedzkiego.

 • Mała Synagoga

  Mała Synagoga

  Zabytki kultury żydowskiej znajduje się często znienacka. Podobnie jest w Tykocinie. Znajduje się tutaj mała synagoga, obok której – w czasach jej świetności – znajdowała się również szkoła talmudyczna. W czasie II wojny światowej została zdewastowana i nawet po jej zakończeniu przez długi czas była w ruinie. Na szczęście dzięki staraniom gminy i osób zainteresowanych historią odremontowaną ją i znajduje się w niej obecnie Muzeum Kultury Żydowskiej. Dla turystów, którzy lubią poznawać regionalne kuchnie, zachętą będzie znajdująca się w podziemiach synagogi restauracja. Można w niej spróbować lokalnych specjałów, polskich i żydowskich.

 • Alumnat

  Nazwa nie bardzo znana, lecz budynki o takiej nazwie były zakładami leczniczymi dla weteranów wojennych, w przypadku tykocińskiego – dla weteranów wojen jeszcze z XVII wieku i wyznania katolickiego. Obecnie jest to jedyna zachowana tego typu budowla w Polsce, w której znajduje się teraz hotel. Jest jednopiętrowy, swoją konstrukcją nieco zbliżony do konstrukcji zamkowych, które mają na tym terenie silne tradycje. Warto go odwiedzić i zobaczyć, w jakich domach przebywali weterani dawnych wojen albo skorzystać z noclegu, jaki obecnie oferuje.

 • Cmentarz żydowski

  Zdarza się, że niektóre zabytki kultury i pamięci o innych ludziach ulegają bezpowrotnemu niszczeniu. Niestety, taki los spotkał cmentarz żydowski w Tykocinie, który mimo jego dewastacji warto zobaczyć. Zajmuję on ponad 1 ha, co czyni go największym żydowskim cmentarzem na Podlasiu. Można na nim odnaleźć prawie 500 macew, czyli żydowskich nagrobków. Cmentarze zazwyczaj kojarzą się ze smutkiem, jednak w tym przypadku smutny jest jego obecny stan. Pomimo tego, będąc w Tykocinie, warto zobaczyć cmentarz chociaż przez chwilę, aby móc zrozumieć, że jeszcze osiemdziesiąt lat temu dwie kultury, polska i żydowska, żyły ze sobą w bardzo ścisłym związku.