Zakumaj.pl

Co może nam powiedzieć zużycie opon?

Co może nam powiedzieć zużycie opon?

Stan opon może powiedzieć nam wiele o naszym samochodzie, w tym o zawieszeniu, hamulcach czy felgach. Warto obejrzeć opony podczas wymiany na nowe, bowiem wyciągając wnioski z rodzaju ich zużycia, będziemy mogli zabezpieczyć się na przyszłość i usunąć ewentualne usterki. Nie ignoruj tych wskazówek, gdyż mogą świadczyć o wielu zagrożeniach, z którymi masz do czynienia, a awaria drobnego elementu w zawieszeniu może skończyć się drogową kraksą, której na pewno wolałbyś uniknąć. Na co zwracać uwagę i jak odczytywać te wskazówki?

 • Ciśnienie powietrza w oponie

  Ciśnienie powietrza w oponie

  Stopień zużycia opony powie nam dużo o tym, czy utrzymywaliśmy odpowiednie ciśnienie powietrza wewnątrz. Prawidłowe zużycie powinno być jednakowe na całej szerokości opony. Jeśli bardziej zużyty jest środek bieżnika, to oznacza, że ciśnienie było zbyt wysokie. Zbyt wysokie ciśnienie jest niekorzystne z tego względu, że pogarsza przyczepność auta, znacznie obniża komfort jazdy oraz skutkuje większym zużyciem zawieszenia. Zbyt niskie ciśnienie w oponie będzie się objawiać zużyciem boków opony. Wytarte będą boki bieżnika, a krawędzie opony będą charakterystycznie popękane.

 • Zbieżność

  Jeśli twoje opony są wytarte w nieregularny sposób, np. te po jednej stronie auta wytarte są bardziej, może to wskazywać na awarię zawieszenia. Być może auto przechylone jest na jedną stronę ze względu na nierównomierny rozkład wagi albo uszkodzenie elementów nośnych. Pamiętaj również o ustawieniu prawidłowej zbieżności. Jeżeli opony są wytarte nadmiernie na zewnętrznych krawędziach względem samochodu, oznacza to, że zbieżność jest zbyt duża. Analogicznie, wytarcie wewnętrznych krawędzi opon świadczy o zbyt małej zbieżności.

 • Hamulce

  Wpływ na zużycie opon ma również stan układu hamulcowego. Naturalne jest, że przednie koła mają zazwyczaj skuteczniejsze hamulce i zużycie opon na nich, między innymi za tą sprawą, będzie większe. Jeśli jednak któryś z twoich hamulców ma odmienną siłę niż inne, to zużycie tej opony będzie większe lub mniejsze od reszty opon. Jeśli zauważysz taką przypadłość, to natychmiast wymień komplet opon oraz wyreguluj hamulce. Jest to bardzo niebezpieczne, gdyż podczas awaryjnego hamowania możesz stracić kontrolę nad samochodem.

 • Felga

  Felga

  Nietrudno jest na naszych drogach uszkodzić felgę. Bardzo często stosuje się na nich specjalne ciężarki, które mają za zadanie wyważyć felgę. Niewyważona felga może skutkować nierównomiernym zużyciem opony, gdyż za sprawą zmiennej siły odśrodkowej na dany fragment jej obwodu będzie przypadał większy ciężar. Podczas każdej wymiany opon zadbaj również o wyważenie felg.