Zakumaj.pl

Co można zobaczyć na wyspie Bornholm?

Co można zobaczyć na wyspie Bornholm?

Raz na jakiś czas warto spędzić urlop nie na Majorce ani bliskiej Afryce wyspie, ale na rodzimym Bałtyku i należącej do Danii wyspie – Bornholmie. Jest to miejsce wymarzone na odwiedziny. Wiele ciepłych dni, korzystny klimat, piękne widoki i zabytki. Ma się wrażenie, że jest się daleko poza Europą, choć tak naprawdę jest się blisko niej.

 • Hasle

  Hasle

  Bornholm słynie z pięknych widoków i rybołówstwa, jak na wyspę przystało. Jedno i drugie można podziwiać w miejscowości Hasle. Znajdują się w niej dwa szczególnie ciekawe budynki – kościół oraz wędzarnia ryb. Kościół o nazwie Rust Kirke pochodzi jeszcze z XIII wieku i jest najwyżej położonym przybytkiem religijnym na wyspie. Warto odwiedzić go ze względów poznawczych i estetycznych, natomiast wędzarnie o nazwie Rogeri ze względów smakowych. Można dowiedzieć się tutaj, jak wędzi się ryby, w jaki sposób przebiega ten proces oraz skosztować rybich przysmaków, które odpowiednio doprawione smakują wyjątkowo, jak w żadnym innym miejscu na wyspie.

 • Christianso i Fredrikso

  Christianso i Fredrikso

  Popularnym elementem wyjazdów na Bornholm jest wycieczka na sąsiadujące z nią wyspy, Christianso i Fredrikso. Szczególne zainteresowanie budzi Christianso ze względu na to, że cała zabudowa wyspy jest zabytkowa. Znajduje się tutaj dom administratora z XVIII wieku, służący nadal osobie pełniącej tę funkcję, która jednocześnie pełni obowiązki latarnika. Poza domem uwagę należy zwrócić na latarnię morską oraz stojący niedaleko kościół, który obecnie służy jako kuźnia. Na wyspie znajdują się również ogrody królewskie, szkoła i budynki zamieszkiwane dawniej przez żołnierzy. Ze względu na to, że turyści odwiedzają wyspy tylko na kilka godzin, nie istnieje na nich rozbudowana infrastruktura turystyczna, a jedynie jeden hotel.

 • Piękne plaże

  Piękne plaże

  Będąc na wyspie Bornholm, można cieszyć się licznymi i bardzo zróżnicowanymi plażami. Wyspa ma różnorodną linię brzegową, więc każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Istnieją bardzo dobre plaże dla dzieci, z płytką wodą, w której mogą bawić się bezpiecznie. Znajdują się one przede wszystkim w Balce. W Dueodde można podziwiać głębokie piaski, natomiast w Sandkas – skalisty brzeg. Tak, jak na każdej wyspie, należy zachować pewną ostrożność w czasie kąpieli i uważać na prądy morskie, zwłaszcza gdy wiatr wieje w stronę brzegu. Większość kutrów i łodzi pływa z dala od brzegu, więc nie są niebezpieczne, jednak prom kursujący pomiędzy wyspami powoduje powstanie fal, które mogą być groźne.

 • Wyspiarska kuchnia

  Wyspiarska kuchnia

  Chociaż Bornholm nie jest gigantyczną wyspą, ma ciekawe tradycje kulinarne, które koniecznie trzeba poznać. Przede wszystkim należy skosztować wędzonego śledzia. Podaje się go z żytnim chlebem, szczypiorkiem, czosnkiem i żółtkiem. Jest to dobra przekąska dla każdego strudzonego turysty. Dla tych, którzy za rybami nie przepadają, ale lubią słodycze Bornholm również ma coś kuszącego. Wspaniale lody śmietankowe oraz trufle z nadzieniem marcepanowym, karmelowym, a nawet piwnym.