Zakumaj.pl

Co robić po stłuczce samochodowej?

Co robić po stłuczce samochodowej?

Stłuczka może przytrafić się każdemu. Zbyt szybka jazda, niezauważenie znaku, ruch, wina innego kierowcy. Takich sytuacji jest mnóstwo, więc uniknięcie kolizji bywa trudne. Jeśli już do niej doszło, trzeba wiedzieć, jak postępować dalej, żeby nie spowodować jeszcze większych problemów sobie ani innym.

 • Bezpieczne miejsce

  Bezpieczne miejsce

  Przede wszystkim, jeśli dojdzie do stłuczki, nie wolno uciekać ani odjeżdżać w swoją stronę. Jeżeli samochód jest sprawny, konieczne jest zjechanie na pobocze, parking lub w inne miejsce, które można uznać za bezpieczne zarówno dla innych użytkowników drogi, jak i dla kierowcy pojazdu. Dzięki temu nie dojdzie do kolejnej kolizji z innymi samochodami.

 • Rozmowa z drugim kierowcą

  Rozmowa z drugim kierowcą

  Do stłuczki zazwyczaj trzeba dwojga, pomijając sytuację, kiedy dochodzi do zderzenia z przedmiotami znajdującymi się na drodze, np. lampą przy drodze albo barierkami. Z tego powodu po wydarzeniu należy koniecznie porozmawiać z kierowcą drugiego pojazdu. Najlepiej przysiąść z boku i uspokoić przy tym nerwy. Najważniejsze, to ustalić, kto ponosi winę za spowodowanie stłuczki, a także zebrać dane kierowcy, ponieważ będą przydatne w procesie uzyskiwania albo wypłacania odszkodowania.Wśród danych, które należy uzyskać, znajdują się: imię, nazwisko, adres, telefon, może być także adres e-mailowy, numer prawa jazdy i dane firmy ubezpieczeniowej.Jeżeli ma się przy sobie aparat, wówczas warto wykonać zdjęcia miejsca wypadku, a przede wszystkim samochodów, łącznie z tablicami rejestracyjnymi.

 • Oświadczenie winnego

  Osoba, która jest winna spowodowania stłuczki, powinna również napisać oświadczenie o ponoszeniu odpowiedzialności za wydarzenie. Będzie ono pomocne w czasie ubiegania się o pieniądze z odszkodowania. W takim oświadczeniu powinny być zawarte następujące elementy: dana kierowcy, dane kierowców, którzy uczestniczyli w stłuczce, dane samochodów, miejsce zdarzenia, godzina zdarzenia, informacja, jak dokładnie doszło do stłuczki oraz jakie szkody powstały w jej wyniku, świadkowie i ich dane, jeśli takie osoby były, oraz własnoręczne podpisy obu uczestników wydarzenia.

 • Kontakt z policją

  Nie zawsze kontakt z policją jest wymagany, jeśli kierowcy potrafią dojść do porozumienia. Jednak gdy to się nie udaje albo nie jest jasne, kto jest sprawcą, lepiej poinformować funkcjonariuszy i ustalić to przy ich pomocy.

 • Zawiadomienie pogotowia

  Zawiadomienie pogotowia

  Gdy w czasie wypadku ktoś został poszkodowany, należy ocenić jego stan i albo od razu zadzwonić po karetkę pogotowia, albo zacząć udzielać pierwszej pomocy, jeśli posiada się taką umiejętność. Nie wolno zostawić poszkodowanej, rannej osoby samej sobie.