Zakumaj.pl

Co robić w przypadku przeziębienia u niemowląt?

Co robić w przypadku przeziębienia u niemowląt?

Przeziębienia u niemowląt są bardziej niebezpieczne niż u starszych dzieci czy dorosłych, głównie z powodu niemożności podawania im leków. Dlatego w pierwszych miesiącach życia niemowląt tak istotne jest karmienie piersią. Mleko matki dostarcza bowiem maluszkowi przeciwciał, chroniąc go przed infekcjami. Ponadto na zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby u maluszka wpłyną: pilnowanie higieny podczas choroby w domu, odpowiedni ubiór, nawilżone powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywa maluszek, oraz spacery.

 • Katar u niemowlęcia

  Katar jest pierwszym symptomem, który świadczy o przeziębieniu. Samo kichanie nie jest powodem do niepokoju. W ten sposób niemowlęta oczyszczają sobie nosek. Dopiero wydzielina z nosa świadczy o infekcji. Od pierwszych dni bez obaw można stosować wodę morską do udrażniania zatkanego noska. Tym preparatem możesz nawilżać kanały nosowe dziecka nawet, gdy nie jest chore. Pamiętaj o położeniu niemowlęcia z główką nieco wyżej, by wydzielina nie spływała do gardła.

 • Nawilżenie pomieszczenia

  Nawilżenie pomieszczenia

  Chore niemowlę musi mieć świeże powietrze w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Zadbaj więc o kilkukrotne wietrzenie mieszkania w ciągu dnia. Pamiętaj o tym, by powietrze nie zrobiło się zbyt suche. W tym celu stosuj nawilżacz powietrza. Możesz zakupić elektryczny, możesz również umieścić specjalne pojemniki na wodę na kaloryferach lub powiesić na nich mokre ręczniki. Odpowiednie nawilżenie powietrza nie dopuści do zasychania wydzieliny w nosku dziecka.

 • Krople do nosa

  Krople do nosa

  Krople pomagają zmniejszyć obrzęk błon śluzowych w jamie nosowej. Nasivin 0,01 % jest przeznaczony dla dzieci po ukończeniu 1 miesiąca, jednakże ich użycie musi być skonsultowane z lekarzem pediatrą. Starszemu niemowlęciu, powyżej 3 miesiąca, możesz posmarować delikatnie nosek maścią majerankową, dzięki której będzie mu się łatwiej oddychało.

 • Leki przeciwgorączkowe

  Do 3 miesiąca życia nie podaje się dziecku doustnych leków przeciwgorączkowych. W przypadku konieczności stosuje się czopki.

 • Antybiotykoterapia

  Podanie niemowlęciu antybiotyku to ostateczność. W tej kwestii zadecyduje lekarz. Pamiętaj, że niemowlęta z racji znacznie mniejszej odporności są narażone na duże ryzyko powikłań. Przewlekły katar może doprowadzić do stanów zapalnych uszu i w takim przypadku lekarz może zlecić antybiotyk. Droga od wewnętrznego ucha maluszka do opon mózgowych jest w porównaniu z tą drogą u dorosłych osób bardzo krótka. Zagrożenie poważnymi powikłaniami może przemawiać za podaniem niemowlęciu antybiotyku. W przypadku matczynych wątpliwości co do diagnozy pediatry, możesz skonsultować się z innym.