Zakumaj.pl

Co trzeba wiedzieć o uprawie fuksji?

Co trzeba wiedzieć o uprawie fuksji?

Fuksje to piękne rośliny pochodzące głównie z Ameryki Południowej i Środkowej. W swoim naturalnym środowisku są zapylane przez kolibry. Wykorzystywane jako rośliny ozdobne na tarasy i balkony, czasem także do wnętrz, mają wiele odmian, w tym wyhodowanych przez ogrodników mieszańców, których pochodzenia nie da się już ustalić. Barwne zwisające kwiaty fuksji są prawdziwą ozdobą każdego balkonu, werandy czy tarasu. Jak uprawiać fuksje, dowiesz się z tego artykułu.

 • Stanowisko

  Stanowisko

  Stanowisko powinno być lekko zacienione, bezpośrednie nasłonecznienie nie jest dla fuksji korzystne. Szkodzi im także wiatr, zrywający ich delikatne kwiaty i łamiący gałązki. Fuksje nie są odporne na niskie temperatury i przemarzają.

 • Podłoże

  Podłoże dla fuksji powinno być stale wilgotne. Najlepsza jest żyzna gleba o dużej zawartości próchnicy.

 • Podlewanie

  Fuksje wymagają codziennego obfitego podlewania, podczas dużych upałów dwa razy dziennie. Jeśli podłoże wyschnie, a wraz z nim bryła korzeniowa, kwiaty opadną, a osłabiona roślina stanie się podatna na infekcje i inwazję szkodników.

 • Nawożenie

  Od marca do września fuksje należy nawozić raz lub dwa w tygodniu wieloskładnikowym nawozem płynnym.

 • Pielęgnacja

  Pielęgnacja

  Aby roślina lepiej kwitła, należy usuwać przekwitłe kwiatostany. Na wiosnę roślinę trzeba przyciąć, pozostawiając dwa lub trzy zeszłoroczne oczka. Czasem silnie rozrastającą się fuksję przycina się już latem. W drugiej połowie marca przesadzamy fuksje do większej o rozmiar doniczki, młode rośliny co rok, a starsze raz na dwa – trzy lata.

 • Zimowanie

  Zimowanie

  Fuksje należy przed pierwszymi przymrozkami zabrać z balkonu czy tarasu. Mogą zimować w mieszkaniu, wtedy dbamy o nie jak o normalne rośliny doniczkowe. Możemy także przenieść je do piwnicy lub innego chłodniejszego pomieszczenia. Najlepsza temperatura dla fuksji zimą to około 10 stopni Celsjusza. Rośliny podlewamy rzadko, jedynie aby nie wyschła ziemia i korzenie. Na wiosnę, kiedy minie zagrożenie przymrozkami, wystawiamy fuksje na zewnątrz.

 • Rozmnażanie

  Rozmnażanie

  Fuksje rozmnażamy z sadzonek. Nadają się do tego młode pędy pojawiające się na roślinie w okresie zimy. Sadzonki powinny mieć długość około 10 cm oraz pięć par liści (dolne należy usunąć). Umieszczamy je w podłożu, do którego warto dodać ukorzeniacza. Można także ukorzenić sadzonki w naczyniu z wodą. Stawiamy je w miejscu dobrze naświetlonym w temperaturze pokojowej. Jeśli uszczkniemy wierzchołki sadzonek, lepiej się rozrosną.