Zakumaj.pl

Co warto zobaczyć w Dublinie?

Co warto zobaczyć w Dublinie?

Odkąd Polacy zaczęli chętniej wyjeżdżać do Irlandii do pracy, stała się ona również popularnym ośrodkiem turystycznym. Nagle okazało się, że w Irlandii można wiele zobaczyć, a samą podróż warto zacząć od jej stolicy, czyli Dublina. Już samo miasto, które jest ciekawym ośrodkiem turystycznym, ma wiele do zaoferowania. Zważywszy na ciekawą i niespokojną historię kraju, warto poznać miasto, które uczestniczyło w najważniejszych historycznych wydarzeniach.

 • Zamek Dubliński

  Zamek Dubliński

  Pomimo tego, że z najstarszej zabudowy pozostała już tylko charakterystyczna wieża, zamek wart jest zobaczenia. Pierwszą warownię postawiono w tym miejscu jeszcze w XIII wieku. Z biegiem czasu był przebudowywany i rozbudowywany, wykonywano kolejne remonty, sprawiając, że obecnie budzi podziw swoją rozbudowaną konstrukcją. Zamek można i warto odwiedzić, ponieważ znajduje się tutaj tron podarowany przez Wilhelma Orańskiego oraz ciekawa kolekcja sztuki orientalnej, w tym ręcznie przepisywane egzemplarze Koranu. Warto wiedzieć, że w 1922 roku zamek został oficjalnie objęty przez nowy, niezależny parlament irlandzki jako własność Irlandii.

 • Księga z Kells

  Nie wszyscy, wybierając się na wycieczki, marzą o zwiedzaniu bibliotecznych sal, jednak w przypadku Biblioteki Narodowej Irlandii warto zaszyć się w nich chociaż na moment. W bibliotece znajdują się liczne mapy, sztuka pisana, książki, magazyny, a przede wszystkim wspaniałe dzieło, jakim jest Księga z Kells, która powstała jeszcze w 800 roku n.e. i jest przepięknie ilustrowaną księgą. Jej stworzenie przypisuje się celtyckim mnichom z klasztoru na wyspie Iona. Sama księga zawiera cztery Ewangelie oraz komentarze do nich, a jej obejrzenie jest wspaniałym doznaniem dla każdego, niezależnie od wiary.

 • Phoenix Park

  Phoenix Park

  Po wędrówce pełnymi uroku uliczkami Dublinu i zwiedzaniu zabytków oraz odwiedzaniu pubów, które są charakterystycznym elementem całego kraju, chce się często wypocząć z dala od miejskiego zgiełku. Phoenix Park to właśnie takie miejsce. Jest to ogród miejski, jeden z największych w Europie, który rozciąga się na powierzchni aż 707 hektarów. Można tu wypoczywać na trawie, pod drzewami, na licznych ławeczkach lub przechadzać się po rozległym terenie, zwiedzając to, co park ma do zaoferowania, w tym kurhan pochodzący aż sprzed 5500 roku p.n.e. W parku znajduje się również rezydencja prezydenta Irlandii.

 • Kilmainham Gaol

  Polskę i Irlandię łączy podobna historia związana z walką o niepodległość. Tak, jak Polska ma swoje cytadele w pobliżu Warszawy, tak Dublin ma Kilmainham Gaol, byłe więzienie, w którym poza przestępcami więziono również osoby zaangażowane w walkę o niepodległość Irlandii.