Zakumaj.pl

Wyjazd do Finlandii – co zwiedzić, co kupić i gdzie przenocować?

Wyjazd do Finlandii – co zwiedzić, co kupić i gdzie przenocować?

Szukasz pomysłu na rodzinny wyjazd? Niekoniecznie gustujesz w ciepłych krajach, nie zależy Ci za bardzo na całodziennym leżeniu na plaży i opalaniu się w pełnym słońcu? Wobec tego idealną propozycją dla Ciebie będzie Finlandia – miejsce, gdzie swój klimat odnajdą zarówno dorośli, jak i dzieci. Co warto zobaczyć w tym przepięknym kraju, co urzeknie Was w sposób szczególny? Przede wszystkim wszechobecny zapach drewna. W małych, klimatycznych hotelikach, sklepach, przytulnych restauracjach, saunach, lasach i na łódkach – wszędzie unosi się aromat drzewny. Przesiąknięty jest nim nawet chleb, wypiekany w tradycyjnych piecach. Czy jeszcze trzeba Cię przekonywać do odwiedzenia tegoż miejsca? Jeśli tak, przeczytaj poniższy artykuł, który rozwieje Ci wszelkie ewentualne wątpliwości co do wakacyjnych odwiedzin.

 • Co kupić

  Co kupić

  Zawsze chcemy przywieść z każdej eskapady jakieś ciekawe i charakterystyczne pamiątki, upominki dla znajomych i rodziny. Jak wiadomo, Finlandia wyróżnia się wspaniałym designem. Choć w zasadzie nie tylko produkty ze wzornictwem związane warto stąd przywozić. Godne uwagi są elementy ozdobione w Marimekko – tradycyjny wzór kwiatowy. Mogą to być nawet skarpetki. Kupimy tu także wspaniałe zastawy stołowe. Dzieciom możemy wybrać naczynia z ich ulubionymi bajkowymi postaciami. Ciekawe i przydatne mogą się okazać także charakterystyczne nożyczki, które wycinają wzorki. A może coś do jedzenia lub picia? Nawet na lotnisku bez problemu zakupisz puszeczkę z pasztetem z niedźwiedzia. Jeśli jesteś wielbicielem trunków, kuszą tradycyjne, kwaskowe fińskie wódki.

 • Bogactwo chleba, dom

  Bogactwo chleba, dom

  Ogromną rolę w życiu Finów odgrywa chleb. Jest on symbolem, podobnie zresztą jak u nas, w Polsce. Nie jest tylko pokarmem. Mąka, czyli podstawowy surowiec, jest główną bohaterką narodowego poematu, a sam proces wypiekania to pewien rytuał. Tradycyjny chleb zachodnio-fiński posiada dziurę, na której zawieszano go u powały sufitu. Cechował się długotrwałą przydatnością do spożycia – był świeży kilka miesięcy! A gdzie się zatrzymać na urlopowy czas? Dobrą opcją na rodzinne wakacje jest pensjonat, mieszczący się w domu rodzinnym jego właścicielki. Mam tu na myśli pensjonacik z sieci Petit Hotel, który kusi domową atmosferą, sauną i otoczeniem lasów. A dodatkowo tradycyjnie przygotowywanymi posiłkami z produktów w pełni naturalnych, dostarczanych przez miejscowych producentów.

 • Dla miłośników sauny i dobrego jedzenia

  Finlandia to raj dla miłośników sauny. Wyposażone są w nie nawet bloki mieszkalne, nie mówiąc już o hotelach i pensjonatach. Dlatego też warto zwracać na to uwagę, gdy wybieramy nocleg – nasz pensjonat powinien być obowiązkowo zaopatrzony w to dobrodziejstwo. Zaciekawi Was zapewne fińska kuchnia, w której prym wiodą owoce natury – lasu, a zatem potrawy z łosi, niedźwiedzi czy reniferów. Wszystko to oczywiście doprawione borówkami czy jagodami. Niezwykłe i zdrowe. Latem skosztujesz tutaj także lokalnego przysmaku, jakim są raki i zupa z łososia.