Advertising
Zakumaj.pl

Do czego można wykorzystać olejki eteryczne?

Opiekun artykułu: laurence
Do czego można wykorzystać olejki eteryczne?

Do czego można wykorzystać olejki eteryczne?

Olejki eteryczne zawierają kwintesencję roślin, z których je wytworzono. Mają bardzo szerokie działanie – mogą wyciszać i uspokajać, pobudzać, zwiększać zdolność koncentracji, łagodzić ból, leczyć stany zapalne, neutralizować bakterie, grzyby i wirusy. Piękny zapach olejków poprawia samopoczucie, stwarza atmosferę komfortu i relaksu. Olejki można wykorzystać w bardzo wielu formach aromaterapii. Do czego można wykorzystać olejki eteryczne, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
Ostrzeżenia:

Kobiety w ciąży zawsze powinny sprawdzić, czy mogą stosować dany olejek eteryczny.

Olejku geraniowego nie powinno się stosować, korzystając z pigułek antykoncepcyjnych.

Olejek tymiankowy jest niewskazany przy nadciśnieniu.

Chorzy na astmę w ogóle nie powinni stosować aromaterapii, a w przypadku epileptyków wskazana jest szczególna ostrożność.

Bez konsultacji z wykwalifikowanym aromaterapeutą nie wolno stosować olejków u dzieci poniżej 12 roku życia.

Wskazówki:

Nie mieszaj więcej niż 5 olejków eterycznych.

  • Olejki jako podstawa aromaterapii

    Olejki jako podstawa aromaterapii

    Aromaterapia polega na leczeniu zapachami olejków eterycznych uzyskanych z roślin. Olejki można wykorzystać w bardzo różny sposób. Najbardziej popularne są kąpiele aromatyczne oraz specjalne kominki do aromaterapii. W kominku za pomocą świeczki podgrzewa się pojemnik z wodą, do której dodano wcześniej kilka kropli olejku eterycznego. Cząsteczki parującego olejku unoszą się w powietrzu i oddziałują na osoby przebywające w tym samym pomieszczeniu. Z kolei aromatyczną kąpiel przygotowuje się, dodając do kąpieli 10 – 15 kropli olejku, najlepiej rozcieńczonego olejkiem kokosowym albo innym naturalnym olejem roślinnym.

  • Do czego jeszcze można wykorzystać olejki?

    Do czego jeszcze można wykorzystać olejki?

    Olejki eteryczne wykorzystuje się często do masażu. Stosuje się je rozcieńczone olejem roślinnym i podczas masażu wciera w odpowiednie partie ciała. Można olejkami eterycznymi nasączać kompresy przykładane na ciało, zarówno zimne, jak i gorące. Kilka kropli olejku można dodać do gorącej wody i zrobić inhalację (parującą wodę wlewamy do miski lub innego otwartego naczynia, pochylamy się nad nim i zakrywamy głowę ręcznikiem, tak by para nie ulatniała się, lecz była przez nas wdychana). Inhalacje to świetny sposób leczenia infekcji dróg oddechowych. Olejkami można też nasączać zapachowe mieszanki kwiatowe, tak zwane potpourri.

  • Gdzie można wykorzystać olejki eteryczne?

    Gdzie można wykorzystać olejki eteryczne?

    Olejki eteryczne możemy przede wszystkim stosować we własnym domu – do leczenia konkretnych dolegliwości, aby lepiej skupić się podczas pracy albo wyciszyć po pełnym napięcia dniu. Właściwości olejków można także wykorzystać w innych miejscach. Bardzo dobrym pomysłem jest praca z olejkami eterycznymi w gabinetach odnowy biologicznej oraz salonach kosmetycznych. Odprężenie i wyciszenie dzięki odpowiednio dobranym zapachom powoduje, że przeprowadzane zabiegi są bardziej skuteczne. Doskonałym pomysłem jest stosowanie aromaterapii w saunie. Ze względu na panujące tam warunki olejki wchłaniane są zarówno przez skórę, jak i wdychane, co powoduje, że działają bardzo skutecznie. Aromaterapię stosuje się także jako element kąpieli w jacuzzi. Olejki eteryczne, na przykład zwiększające koncentrację i ułatwiające pracę umysłową, można zastosować w pomieszczeniach, gdzie odbywają się konferencje, narady czy szkolenia, albo w biurach.

  • Jak stosować olejki eteryczne w sposób bezpieczny?

    Olejki eteryczne są środkami naturalnymi, ale należy stosować je z zachowaniem zasad gwarantujących bezpieczeństwo. Ekstrakty są silnie stężone, mogą też działać alergicznie na niektóre osoby. Nie stosujemy ich doustnie. Przed użyciem do masażu, kąpieli, kompresu czy nacierania należy olejek rozcieńczyć. W razie dostania się olejku do oczu, przemywamy je mlekiem. Nie należy przekraczać wskazanych dawek (do kąpieli – co najwyżej 15 kropli, do kominka – 10). Osoby ze skłonnością do alergii powinny przeprowadzić próbę uczuleniową. Kroplę olejku należy rozpuścić w 1 łyżeczce oliwy, a następnie 2 krople tej mikstury wetrzeć w skórę za uchem lub na mostku. Jeżeli po 12 godzinach nie pojawi się reakcja alergiczna (zaczerwienienie lub swędzenie), olejek można bezpiecznie stosować. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub licencjonowanym aromaterapeutą. Ważne jest także, aby stosować olejki dobrej jakości, nie rozcieńczane ani nie fałszowane. Można polecić polskie olejki marki dr Beta® (www.drbeta.pl).

  • Jakie dolegliwości można leczyć olejkami eterycznymi?

    Olejki eteryczne mają leczniczy wpływ w przypadku wielu różnych dolegliwości. Na przykład olejek cytrynowy albo lawendowy reguluje ciśnienie, jest wskazany zarówno przy nadciśnieniu, jak i niedociśnieniu. Olejek drzewa herbacianego stosuje się przy przeziębieniach i chorobach skóry, w tym infekcjach grzybiczych. Olejek lawendowy ma wiele zastosowań: leczy bezsenność, łagodzi stres, pomaga na bóle mięśni, przeziębienia, bóle głowy, zaburzenia trawienia i infekcje skóry, także reguluje ciśnienie. Olejek imbirowy można zastosować na bóle reumatyczne, a olejek paczulowy – na cellulitis.

Popularne tagi
  • jak łagodzić stres za pomocą aromaterapii
  • jak używać olejków eterycznych
  • olejek eteryczny na pamięć i koncentrację
  • kąpiel lecznicza
  • jak łagodzić depresję za pomocą aromaterapii
  • przeciwwskazania w stosowaniu olejków eterycznych
  • kąpiel perełkowa
  • depresja
  • stosowanie olejków eterycznych
  • leczenie
  • olejek eteryczny na bezsenność
  • zastosowanie olejków eterycznych
  • jak poprawić nastrój
  • olejek eteryczny zmniejszający zmęczenie
  • aromaterapia jako sposób na poprawę nastroju
Advertising
Advertising
Advertising
Advertising