Zakumaj.pl

Do czego można wykorzystać w domu aspirynę?

3.0 (razem głosów: 4)
Do czego można wykorzystać w domu aspirynę?

Kwas acetylosalicylowy, dostępny w postaci tabletek jako na przykład Aspiryna czy Polopiryna, to popularny środek działający przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Znajduje się w wielu apteczkach domowych i jest niezastąpiony w przypadku przeziębień, bólów głowy czy dolegliwości stawowych. Okazało się, że aspiryna działa przeciwzakrzepowo i przeciwzawałowo, a zatem jest używana także w kardiologii. Ale zastosowania medyczne kwasu acetylosalicylowego to nie wszystko. Jest on bardzo przydatny w gospodarstwie domowym. Do czego można wykorzystać popularną aspirynę, dowiesz się z tego artykułu.

 • Pierwsza pomoc dla włosów

  Pierwsza pomoc dla włosów

  Problemem wielu osób są przetłuszczające się włosy i łupież. Aspiryna może temu zaradzić. Dla tłustych włosów doskonała jest płukanka z aspiryny i octu jabłkowego (pół litra wody, 2 tabletki aspiryny i pół szklanki octu). Roztwór wciera się we włosy po umyciu i po kwadransie starannie spłukuje. Dodanie 2 tabletek aspiryny do porcji szamponu, którym myjemy włosy, nada mu właściwości przeciwłupieżowe. Szampon należy pozostawić na włosach przez kilka minut.

 • Pierwsza pomoc dla stóp

  Pierwsza pomoc dla stóp

  Tabletki musującej aspiryny należy nasączyć swoimi ulubionymi olejkami eterycznymi (po kropli olejku na tabletkę), pozostawić do wyschnięcia na 10 minut i włożyć do szczelnego szklanego pojemnika. Jedna lub dwie tabletki dodane do ciepłej wody to wspaniała kąpiel dla zmęczonych stóp. Tabletki takie można także wykorzystać do kąpieli w wannie, wystarczy dobrać delikatniejsze, owocowe lub kwiatowe zapachy. Jeśli dolegają nam odciski, możemy przygotować z aspiryny specjalną pastę, która je skutecznie zwalczy. 6 tabletek aspiryny rozgniatamy na proszek, dodajemy pół łyżeczki soku z cytryny i pół łyżeczki wody. Składniki starannie mieszamy. Pastą tą smarujemy odciski, zawijamy stopę w ręcznik, a następnie folię. Po 15 minutach zdejmujemy ręcznik i folię, a odciski ścieramy pumeksem.

 • Ukąszenia komarów

  Ukąszenia komarów

  Wiadomo, że miejsce po ukąszeniu komara swędzi i powstaje bąbel. Zamiast drapać się do krwi, przetrzyj je lekko zwilżoną tabletką aspiryny. Tak samo można potraktować miejsce użądlone przez pszczołę. Nie wolno jednak zlekceważyć jakichkolwiek objawów reakcji alergicznej.

 • Pierwsza pomoc dla kwiatów

  Pierwsza pomoc dla kwiatów

  Tabletka aspiryny wrzucona do wazonu z ciętymi kwiatami przedłuży ich żywotność. Kwiaty doniczkowe można podlewać wodą z dodatkiem aspiryny (1 tabletka na litr wody). Wzmacnia to kondycję systemu korzeniowego roślin i zabija grzyby. Jeśli przesadzamy kwiaty, warto do ziemi doniczkowej dodać rozkruszoną tabletkę aspiryny.

 • Aspiryna jako odplamiacz

  Ręce zaplamione trawą, nikotyną czy sokiem z buraków można łatwo domyć, jeśli zrobimy odplamiacz z tabletki aspiryny wymieszanej z sokiem z jednej cytryny. Z kolei 2 tabletki aspiryny rozpuszczone w szklance ciepłej wody są bardzo skutecznym środkiem na żółte plamy od potu. Wystarczy namoczyć poplamione miejsca w tym roztworze na dwie – trzy godziny, a następnie wyprać ubranie.

 • Czyszczenie biżuterii

  W szklance wody należy rozpuścić 2 tabletki aspiryny. Po wrzuceniu na kilka minut do tego roztworu biżuteria ze złota, srebra czy platyny odzyska swój blask.

 • Aspiryna jako środek czyszczący

  Masz ciekawego kształtu wazon, który trudno domyć? Wrzuć do niego kilka tabletek aspiryny i napełnij go wodą. Po chwili starannie wypłucz. Podobnie możesz wyczyścić termos i usunąć z niego nieprzyjemny zapach. Roztwór pozostaw w termosie na dwie godziny.

 • Aspiryna i udrażnianie rur

  Jeżeli odpływ zlewu, umywalki albo wanny jest zatkany, wlej do niego pół szklanki octu i wrzuć 3 musujące tabletki aspiryny, a po kilku minutach spłucz starannie ciepłą wodą. Aspiryną możesz też oczyścić toaletę. Wrzuć do muszli 2 musujące tabletki i pozostaw na 20 minut. Następnie wyszoruj szczotką do WC i spłucz.