Zakumaj.pl

Jak czyścić fugi płytek ceramicznych?

Jak czyścić fugi płytek ceramicznych?

Płytki ceramiczne na ogół pięknie wyglądają pewien czas po położeniu, a potem… bywa już różnie. Białe fugi brzydko żółkną, pojawiają się plamy, ciemny nalot pleśni albo osady z mydła. Gdy fugi są brudne i zniszczone, nawet najpiękniejsza ceramika prezentuje się fatalnie. Na szczęście fugi można łatwo doprowadzić do porządku, czyszcząc je, i nie trzeba w tym celu kupować drogich środków – wystarczą sprawdzone domowe sposoby.

 • Mydło

  Mydło

  W naczyniu rozpuść trochę mydła albo dolej do wody mydła w płynie lub płynu do mycia naczyń. Tym preparatem umyj fugi, używając szczoteczki do zębów. W ten sposób doskonale usuniesz kurz i tłusty brud. Na koniec umyj płytki czystą wodą i wysusz.

 • Ocet

  Ocet

  Ocet jest sprawdzonym środkiem czyszczącym. Przygotuj roztwór wody i octu w proporcji 2:1, wlej do naczynia i za pomocą szczoteczki do zębów starannie umyj fugi. Nie używaj zbyt twardej szczoteczki, aby nie uszkodzić fug, bo powstaną wtedy brzydkie ubytki. Po oczyszczeniu fug umyj płytki i fugi czystą wodą i wytrzyj do sucha.

 • Pasta do zębów

  Pasta do zębów

  Do umycia fug nadaje się także zwykła biała pasta do zębów. Na szczoteczkę nakładamy trochę pasty, zwilżamy wodą i dokładnie myjemy fugi. Po usunięciu zabrudzeń myjemy fugi czystą wodą, by zmyć z nich oraz z płytek pozostałości pasty. Na koniec wycieramy płytki ręcznikiem.

 • Sok z cytryny

  Sok z cytryny

  Do wybielania fug oraz usunięcia z nich zabrudzeń można wykorzystać także sok z cytryny. Cytryna działa podobnie jak ocet, a dodatkowo po umyciu pozostanie świeży cytrynowy zapach. Smarujemy fugi sokiem i pozostawiamy na około 10 minut, po czym szorujemy szczoteczką i zmywamy wodą.

 • Soda oczyszczona

  Soda oczyszczona

  Przygotuj papkę z sody oczyszczonej i wody i nałóż na brudne fugi. Po kilkunastu minutach zetrzyj sodę wilgotną ściereczką i umyj płytki. Działanie sody będzie silniejsze, jeśli połączysz ją z octem. Ocet należy rozcieńczyć wodą w proporcji 1:2, a następnie dodać tyle sody, by powstała gęsta papka. Po upływie 10 minut należy wyszorować fugi szczoteczką i umyć starannie czystą wodą, by nie pozostały białe plamy po sodzie.

 • Gdy fugi są zniszczone

  Gdy fugi są zniszczone

  Gdy fugi są bardzo brudne i zniszczone, miejscami się kruszą, a przebarwienia nie dają się usunąć, warto je odnowić. Po zakupie odpowiedniej masy usuwamy stare fugi i zakładamy nowe.

Ostrzeżenia:

Nie należy usuwać zabrudzeń z fug za pomocą ostrych przedmiotów (nożyków itp.), gdyż może to spowodować uszkodzenia.