Zakumaj.pl

Dobre maniery w czasie podróży

Dobre maniery w czasie podróży

Wakacje to czas odpoczynku i swobody, jednak wyjazd na wczasy nie oznacza, że należy porzucić dobre wychowanie. Trzeba trzymać się pewnych zasad, które sprawią, że urlop będzie udany dla wszystkich wokół. Jeżeli samemu narzeka się na utrudniających wypoczynek wczasowiczów, nie wolno zaliczać się do tego grona.

 • Dobre wrażenie

  Dobre wrażenie

  Jeżeli podjęło się decyzję o podróży pociągiem, wchodząc do przedziału, koniecznie trzeba się przywitać. Krótkie „dzień dobry” pozwala postrzegać podróżnego jako kulturalną osobę. Tak samo wypada powiedzieć „do widzenia”, niezależnie od tego, czy zamieniło się ze współpasażerami kilka słów, czy nie.Podróżując samolotem, niekoniecznie trzeba zastosować się do powitania i pożegnania, choć z pewnością milej jest – zwłaszcza gdy podróżuje się samemu – przywitać się z osobą siedzącą obok.

 • Prowadzenie rozmowy

  Rozmawiając ze współpasażerem, należy pamiętać, żeby nie dociekać i nie pytać o zbyt prywatne sprawy. Zdrowie, problemy zdrowotne, zarobki nie są dobrze widzianymi tematami przez osoby postronne. Skoro samemu nie chce się opowiadać o nich obcym, trzeba to uszanować u innych. Jednocześnie, widząc, że towarzysz śpi, czyta książkę albo słucha muzyki, nie należy na siłę zmuszać go do rozmowy. Będzie to odebrane jako niegrzeczne i nachalne.

 • Grzeczność w hotelu

  Grzeczność w hotelu

  Po zameldowaniu w hotelu lub w każdym innym miejscu, w którym będzie się spędzało urlop, również należy pamiętać o zasadach dobrego wychowania – nie tylko w stosunku do innych gości, ale również w stosunku do obsługi hotelu. Grzecznościowe słówka: proszę, dziękuję, poproszę nic nie kosztują, a zapewniają miłą atmosferę. Należy również szanować pracę pokojówek i nie doprowadzać pokoju do bardzo brudnego stanu oraz nie rozrzucać wszystkiego, co się posiada, po podłodze.

 • Stosowny strój

  Do plażowego baru, otwartego z każdej strony, z piaskiem na podłodze, można wejść w stroju kąpielowym, jednak udanie się w taki sposób do restauracji lub jadalni w hotelu jest niedopuszczalne. Dotyczy to zarówno kobiet w strojach kąpielowych i bikini, jak i mężczyzn tylko w szortach lub z rozpiętą koszulą. Nieważne, że ma się piękne kształty, podczas posiłku ciało powinno zostać przysłonięte.

 • Szacunek do zabytków

  Szacunek do zabytków

  Wakacje nie zawsze są związane tylko z leżeniem na plaży. Często połączone są z wycieczkami i zwiedzaniem. Trzeba mieć do nich odpowiedni szacunek. Nie dotykać niczego, jeżeli jest wyraźny zakaz, nie robić zdjęć lub nie używać flesza. W kościołach oraz innych miejscach kultu zachować powagę, ciszę i ubrać się stosownie do ich rangi, czyli nie odsłaniać zbyt dużo ciała.

 • Zachowanie na plaży

  Zachowanie na plaży

  Plaża stanowi miejsce, w którym spotyka się mnóstwo osób, więc zachowanie kultury jest tym ważniejsze. Leżaki należy rozkładać w pewnej odległości od innych, żeby nie krępować się wzajemnie. Jeżeli posiada się dziecko, trzeba pamiętać o pilnowaniu go, aby nie biegało pomiędzy innymi i nie sypało piaskiem wokół. Zabawy dziecka nie są mile widziane przez każdego, a takie zachowanie sprawia, że to nie dziecko jest uznane za niewychowane, ale rodzice.Będąc na plaży, należy powstrzymać się również od komentowania czyjegoś stroju lub wyglądu, zwłaszcza w głośny sposób.