Zakumaj.pl

Ekologiczne sprzątanie przy użyciu oleju roślinnego

Ekologiczne sprzątanie przy użyciu oleju roślinnego

Zastosowanie pewnych trików ekologicznych przy sprzątaniu mieszkania może nam wyjść na dobre. Pamiętajmy, że kupowane przez nas środki chemiczne i detergenty są wyprodukowane sztucznie i mogą szkodliwie działać na powierzchnię, którą nimi potraktujemy. Dlatego też czasami warto pokusić się o zastosowanie naturalnych środków do usuwania plam i zabrudzeń. Takimi środkami są na przykład oliwa i olej. Zapewne jedno i drugie masz w domu, gdyż używasz ich do celów spożywczych. Te w pełni naturalne oleje roślinne doskonale rozpuszczają wszelkie brudy, minimalizują powstałe na skutek uszkodzeń mechanicznych zadrapania, nawilżają drewno. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób je zastosować, aby uzyskać najbardziej satysfakcjonujący efekt. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

 • Sprzątamy w kuchni

  Sprzątamy w kuchni

  Zacznijmy od miejsca, w którym uciążliwych zabrudzeń pojawia się każdego dnia najwięcej, a mianowicie od kuchni. Tutaj codziennie borykamy się plamami powstałymi przy przygotowywaniu posiłków. Do tych najtrudniejszych do usunięcia należą przypalenia, zabrudzenia i plamy powstałe na żeliwnych patelniach. Aby się ich pozbyć szybko i skutecznie, zastosuj samodzielnie wykonany z oliwy i soli peeling. Oba te składniki wymieszaj ze sobą, a następnie pocieraj nimi naczynia. Odstaw na kilkanaście minut, a następnie powtórz tę czynność. Na koniec całość umyj jak zwykle ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń. Zauważysz wyraźną różnicę!

 • Dłonie i buty

  Dłonie i buty

  Jeśli kiedykolwiek cokolwiek remontowałaś i malowałaś, wiesz zapewne, jak trudno pozbyć się z dłoni farby. Od dziś nie będzie to już problemem! Aby szybko i skutecznie usunąć farbę z dłoni, przetrzyj je olejem lub oliwą. To doskonały sposób, ponieważ substancja ta absolutnie nie niszczy Twoich dłoni, w przeciwieństwie do rozpuszczalników czy innych silnych detergentów. Na koniec umyj ręce ciepłą wodą i wsmaruj krem, jak zwykle. Olej znajdzie swoje zastosowanie także w czyszczeniu skórzanych butów. Po wytarciu ich z kurzu, wypoleruj je gąbeczką nasączoną właśnie tą substancją. Nie dosyć, że znikną wszystkie rysy, to obuwie będzie lśniło o wiele lepiej niż po zastosowaniu najdroższej nawet pasty nabłyszczającej.

 • Meble rattanowe i drewniane

  Kolejne zastosowanie to pielęgnacja mebli, zarówno tych rattanowych i wiklinowych, jak i drewnianych. Meble wiklinowe i rattanowe narażone są na pękanie i wysuszanie. Dlatego też aby zapobiec temu procesowi, od czasu do czasu przecieraj je olejem. Aby ułatwić sobie zadanie, a zarazem sprawić, że olej łatwiej będzie się wchłaniał, podgrzej go nieco. Podobnie możesz zrobić w przypadku mebli drewnianych. Nie tylko odzyskają dawny blask, ale także mniej widoczne staną się delikatne rysy, powstałe na nich na skutek użytkowania.