Advertising
Zakumaj.pl

Jak usunąć z mieszkania nieprzyjemny zapach?

Opiekun artykułu: piasek
Jak usunąć z mieszkania nieprzyjemny zapach?

Jak usunąć z mieszkania nieprzyjemny zapach?

Nieprzyjemny zapach w domu może mieć wiele przyczyn. Gdy ktoś w rodzinie pali, wszystko przesiąka dymem papierosowym. Jeżeli mamy małe koty lub psy, walczymy z zapachem uryny. Niekastrowany kot płci męskiej znaczy swój teren, a woń w domu staje się nie do zniesienia. Jeśli mieszkanie jest zbyt wilgotne, pojawia się zapach stęchlizny i pleśni – bez osuszenia murów i remontu trudno jest temu zaradzić. Czasem jednak przyczyną jest drobne zaniedbanie, które łatwo naprawić. Jak zadbać o przyjemny zapach w domu, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
Wskazówki:

Można używać w domu odświeżaczy powietrza o różnych zapachach. Aby były rzeczywiście skuteczne, mieszkanie musi zostać najpierw starannie wysprzątane i wywietrzone.

  • Pachnąca szafa

    Pachnąca szafa

    Szafę, tak samo jak całe mieszkanie, powinno się regularnie wietrzyć oraz sprzątać. Jeżeli panuje w niej ład, łatwiej jest zadbać o ubrania i nie dopuścimy do pojawienia się brzydkiego zapachu. Pamiętajmy, by nie chować do szafy rzeczy wilgotnych, przepoconych czy brudnych. Jeśli jednak mimo naszych starań i wnętrze szafy, i ubrania mają brzydki zapach, trzeba działać. Opróżniamy szafę z odzieży, ubrania wietrzymy (najlepiej na balkonie lub tarasie), a szafę myjemy wodą z dodatkiem octu i starannie wycieramy. Po wywietrzeniu i wysuszeniu szafy wieszamy z powrotem ubrania i wkładamy do szafy saszetki zapachowe, pachnące mydełka albo goździki, które usuwają zapach pleśni. Jeśli nasze rzeczy nadal nie pachną ładnie, trzeba je dalej wietrzyć albo wyprać, najlepiej dodając do prania sody, która usunie brzydkie zapachy. Można też wykorzystać zapachowe odświeżacze do tkanin. Neutralizują one nieprzyjemną woń moczu, papierosów, pleśni czy potu.

  • Problem z dywanem

    Dywanu nie pierze się codziennie, a łatwo na niego coś wylać. Dzieciom i zwierzakom też mogą przytrafić się małe „przygody”. W efekcie nasz dywan zaczyna po prostu brzydko pachnieć. Jest na to bardzo prosty sposób. Trzeba zaopatrzyć się w kilka opakowań sody oczyszczonej i posypać nią dywan. Soda pochłania brzydkie zapachy. Po kilku godzinach po prostu odkurzamy dywan – problem nieładnej woni został rozwiązany.

  • Lodówka

    Kiedy po otwarciu lodówki wydobywa się z jej wnętrza nieprzyjemny zapach, jest to sygnał, że trzeba posprzątać. W lodówce przechowujemy żywność dla całej rodziny i nie możemy ryzykować zatrucia nieświeżymi produktami. Pierwsze, co trzeba zrobić, to przejrzenie zapasów i usunięcie tego, co się wyraźnie psuje, jest przeterminowane lub po prostu podejrzanie wygląda. Czasem przyczyną problemu jest niewielka plama pozostała po rozmrażającym się w lodówce mięsie czy zapomniany w kącie kawałeczek ryby. Podczas porządków należy także przełożyć do zamkniętych pojemników te produkty, które mają charakterystyczny zapach, a były przechowywane luzem, jak sery czy kiszona kapusta. Kiedy już przejrzeliśmy zawartość lodówki, możemy ją umyć. Można użyć octu rozcieńczonego wodą w stosunku pół na pół (świetnie usuwa brzydkie zapachy). Bardzo skuteczna będzie także sól kuchenna rozpuszczona w wodzie gazowanej.

  • Dbajmy o zlew

    Brzydki zapach w domu ma czasem bardzo prostą przyczynę – w zlewie leży sterta obeschniętych, brudnych naczyń. Trzeba je umyć. Kiedy się z tym uporamy, warto przetrzeć zlew połówką cytryny zamoczoną w soli. Dzięki temu umyjemy i zdezynfekujemy zlewozmywak. Przy okazji warto także sprawdzić deski do mięsa. Jeśli brzydko pachną, też umyjmy je solą i cytryną. Kolejne problemowe miejsce to odpływ zlewozmywaka. Gorąca woda z solą oczyści skutecznie odpływ i wyeliminuje przykre zapachy. Sól zmieszana z sodą oczyszczoną i octem to z kolei skuteczny preparat, którym możemy udrożnić odpływ, jeśli jest zatkany.

  • Usuwajmy śmiecie

    Usuwajmy śmiecie

    Kolejny problem w naszej kuchni to śmiecie. Przechowujemy je na ogół w pojemnikach pod zlewem. Powinny być segregowane. Odpady suche można spokojnie gromadzić, jeśli są suche i czyste. Natomiast pozostałe śmieci powinno się wyrzucać codziennie, a jeśli znajdują się wśród nich resztki surowego mięsa czy ryb, w zasadzie od razu. Rozkładają się one błyskawicznie i są źródłem przykrego zapachu. Przejdzie nim szybko nie tylko kuchnia, ale i całe mieszkanie. Pojemniki na odpady należy często dezynfekować i myć.

  • Wyciąg jest konieczny

    W kuchni bardzo istotna jest dobra wentylacja. Gromadzi się tu wilgoć oraz opary ze spalania gazu, pachnie przygotowywanymi potrawami. Usuwanie z pomieszczenia wilgoci i zapachów jest bardzo ważne. Pachnące gotowaną kapustą mieszkanie niezbyt dobrze świadczy o gospodarzach. Poza tym skazujemy sąsiadów na znoszenie naszych kuchennych woni.

  • Lśniąca łazienka

    Lśniąca łazienka

    Łazienka powinna pachnieć świeżością. Jeśli tak nie jest, trzeba się nią zająć. Czysta toaleta i udrożnione odpływy to standard. Wystarczy trochę sody, octu i cytryny, aby błyskawicznie doprowadzić to pomieszczenie do porządku. Jeśli nasze mieszkania ma pachnieć ładnie, i o to powinniśmy zadbać.

Popularne tagi
  • woda z octem
  • pomysłowość
  • przechowywanie biżuterii
  • jak czyścić żelazko
  • użycie soli w domu
  • mocz
  • olejki zapachowe
  • nóż
  • wykorzystanie soli w domu
  • jak konserwować żelazko
  • domowe sposoby czyszczenia złota
  • salmaniak
  • usuwanie śladów markera
  • jak umyć fugi
  • jak czyścić dywan z plam
Advertising
Advertising
Advertising
Advertising