Advertising
Zakumaj.pl

Idziemy z dzieckiem do muzeum lub galerii sztuki

Opiekun artykułu: beyfa
Idziemy z dzieckiem do muzeum lub galerii sztuki

Idziemy z dzieckiem do muzeum lub galerii sztuki

Co zrobić, by umiejętnie zaszczepić w naszych małych pociechach miłość do sztuki, by rozbudzić w nich wrażliwość artystyczną? Bardzo dużo zależy od nas samych i od naszego podejścia do tych kwestii: dzieci obserwują nasze zachowania, naśladują nas, biorą z nas przykład. Pamiętajmy także, że ważne jest, aby zacząć od najmłodszych lat pokazywać im, jak ciekawym miejscem może być muzeum lub galeria. Nie należy oczywiście przesadzać, ponieważ wizyty w tego typu miejscach powinny być jedynie elementem składowym odpowiedniego wychowania.

Advertising
Advertising
 • Przygotowania

  Ważne jest odpowiednie przygotowanie. Nastaw dziecko psychicznie do wyprawy. Opowiedz, dokąd i dlaczego idziecie, czym jest muzeum i jaką pełni funkcję. Przedstaw dziecku wyjście do galerii jako nagrodę, coś miłego – nie przymus czy obowiązek. Uświadom je także, jak należy się tam zachowywać (zachować ciszę, nie dotykać eksponatów, nie jeść i nie pić na wystawie). Zaproponuj także odświętne ubranie, by pociecha poczuła, że Wasze wyjście jest czymś wyjątkowym (w przeciwieństwie do np. robienia zakupów czy spędzania czasu na placu zabaw). Nie odkrywaj jednak wszystkich kart od razu – nie opowiadaj szczegółów wystawy, bo możesz narzucić swoją interpretację, a nie o to przecież chodzi.

 • Oglądanie eksponatów

  Oglądanie eksponatów

  W trakcie zwiedzania także nie narzucaj dziecku swojej wizji, zostaw mu raczej wolną rękę w interpretacji dzieł sztuki. Przygotuj się na to, że może się ono zachwycać czymś zupełnie innym niż ty. Ma do tego całkowite prawo. Zadbaj o to, by muzeum nie kojarzyło mu się z nudną lekcją historii czy próbą narzucenia zdania. To ma być przeżycie duchowo – estetyczne. Jeśli wywoła w dziecku pozytywne emocje, funkcja edukacyjna spełni się już sama. Dziecko zacznie dopytywać – zawsze udzielaj odpowiedzi, nawet na najdziwniejsze pytania. Jeśli sama czegoś nie wiesz, zawsze możesz dopytać opiekuna wystawy. Spróbuj także, by dziecko samo zadało mu pytanie. I pamiętaj – nic na siłę – jeśli pociecha jest zmęczona, a pozostało Wam jeszcze kilka sal do przejścia, zrezygnuj z dalszego zwiedzania. Zawsze możecie przecież wrócić, by dokończyć obchód.

 • Oferta muzeum

  Oferta muzeum

  Przejrzyj dokładnie ofertę muzeum dla najmłodszych. Wiele placówek wychodzi dziś naprzeciw ich potrzebom. I tak, często tuż przy wejściu dziecko dostaje kartę edukacyjną, którą uzupełnia, zwiedzając wystawę (taka forma bawi i uczy). Wypełniona karta bierze potem zwykle udział w losowaniu nagród. Ponadto często w placówkach kulturalnych odbywają się warsztaty dla dzieci – jeśli Twoja pociecha nie bardzo chce iść na wystawę, może warto zacząć od takiej formy kulturalnego wyjścia? Ciekawe są także zbiorowe lekcje muzealne, podczas których dzieci mogą np. przebrać się w stroje z epoki czy samemu upiec piernika (takie atrakcje ma w swojej ofercie np. Muzeum Okręgowe w Toruniu).

Popularne tagi
 • wychowanie
 • edukacja
 • lekcje muzealne
 • galeria sztuki
 • warsztaty
 • muzeum
 • dzieci
Advertising
Advertising
Advertising
Zobacz również
  Advertising
  Zobacz również