Zakumaj.pl

Zastosowanie olejku z mięty pieprzowej w domu

Zastosowanie olejku z mięty pieprzowej w domu

Olejki zapachowe są od dawna znane i stosowane, choć głównie w kosmetyce i medycynie. Poprawiają urodę oraz wspomagają leczenie niektórych problemów zdrowotnych. Stanową tym samym tanie i łatwo dostępne lekarstwo. Jednak olejki, w tym olejek z mięty pieprzowej, można wykorzystać również na kilka innych sposobów.

 • Do farby

  Do farby

  Intensywny zapach farby towarzyszy każdemu remontowi. Wymaga długiego wietrzenia pomieszczeń, co nie zawsze jest komfortowe. Żeby tego uniknąć, warto dodać do puszki z farbą 5 – 10 kropli olejku z mięty pieprzowej, a nieładny zapach zostanie zneutralizowany.

 • Choroba lokomocyjna

  Nudności i zawroty głowy w czasie jazdy samochodem to częsty problem, zwłaszcza wśród dzieci. Olejek z mięty pieprzowej skutecznie pomaga zniwelować lub zmniejszyć objawy. Wystarczy przed rozpoczęciem jazdy posmarować nadgarstki oraz brzuch odrobiną olejku. Buteleczkę z olejkiem można wziąć ze sobą i wdychać w trakcie jazdy, co skutecznie orzeźwia.

 • Usuwanie bakterii

  W domu jest wiele miejsc, w których mogą rozwijać się bakterie. Żeby do tego nie dopuścić, warto przed ich umyciem spryskać je olejkiem z mięty pieprzowej. Działa on przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Po spryskaniu powierzchni należy pozostawić go na 5 minut, a następnie przetrzeć czyszczoną powierzchnię wilgotną gąbką.

 • Na koncentrację

  Na koncentrację

  Olejek z mięty może wspomóc także koncentrację oraz pamięć. Wystarczy nalać jedną kroplę na język, jedną pod nos i wdychać w trakcie nauki lub wykonywanych zadań. Łatwo będzie zauważyć, że obowiązki wydadzą się łatwiejsze niż wcześniej.

 • Na myszy

  Chociaż problem ze szkodnikami takimi jak myszy jest już rzadkością, wciąż jednak może się przytrafić. Do tępienia szkodników, zamiast typowej łapki, można użyć olejku z mięty. Wystarczy nasączyć nim płatki kosmetyczne lub niewielkie bawełniane ścierki i porozkładać w miejscach, w których myszy się pojawiają, albo przy szczelinach, przez które gryzonie mogą dostać się do środka.

 • Na gorączkę

  Na gorączkę

  Przydatność olejku z mięty pieprzowej łatwo zauważyć również w czasie zachorowania na grypę lub w czasie przeziębienia. Dodanie 3 – 4 kropli olejku do herbaty lub innego ciepłego napoju pozwala na zmniejszenie gorączki lub stanu podgorączkowego poprzez zmobilizowanie ciała do pocenia się i tym samym wypocenia wirusów.