Zakumaj.pl

Jak dbać o bezpieczeństwo komputera w sieci?

Jak dbać o bezpieczeństwo komputera w sieci?

Od momentu podłączenia komputera do sieci internetowej wzrosła konieczność zabezpieczenia go przed różnymi czynnikami. Wirusy, ataki hakerów, niechciane programy, kradzież danych, wszystko to może mieć miejsce, kiedy komputer stacjonarny albo laptop są połączone z Internetem. Żeby do tego nie doszło, warto znać sposoby poprawienia bezpieczeństwa komputera.

 • Antywirus

  Antywirus

  Pierwszym krokiem po podłączeniu Internetu jest zainstalowanie dobrego programu antywirusowego. Powinien być on na tyle dobry, żeby z powodzeniem ochronić komputer przed trojanami, mniejszymi wirusami i atakami. Powinien nie tylko usuwać je, ale również ostrzegać, kiedy pojawi się problem i informować, gdy pojawi się chęć zainstalowania niechcianego programu.Posiadane programu antywirusowego zobowiązuje do wykonywania skanowania całego systemu przynajmniej raz w tygodniu w celu odnalezienia ewentualnych ukrytych wirusów.

 • Przydatne aktualizacje

  Wiele osób wyłącza możliwość aktualizowania i pobierania aktualizacji przez system. Jest to błąd, ponieważ aktualizacje również sprzyjają ochronie komputera. Jeśli nie chce się dopuścić do samodzielnego pobierania i aktualizowania odpowiednich elementów przez system, warto zaznaczyć opcję: wyszukaj aktualizacje i pozwól mi wybrać. Dzięki czemu można kontrolować, co będzie instalowane.

 • Usuwanie śmieci oraz próbek

  Usuwanie śmieci oraz próbek

  Nowo zakupiony komputer ma już zainstalowane niektóre programy. Najczęściej ich termin przydatności to miesiąc. Po tym czasie użytkownik bywa atakowany ofertami zakupu programów, wyskakującymi okienkami i powiadomieniami. Same w sobie nie są groźne, jednak im ich więcej, tym bardziej mogą znieczulać na komunikaty informujące o zagrożeniu wirusami. Z tego powodu warto szybko usuwać zbędne programy, jak również wszelkie śmieci.

 • Konto administratora

  Na początku korzystania z komputera lub tuż po formatowaniu starego, gdy od nowa wykonuje się pewne rzeczy, dobrze jest założyć konto administratora. Dzięki temu do dokonywania istotnych zmian trzeba będzie mieć odpowiednie uprawnienia, np. hasło. Uniknie się tym samym problemu, gdy osoba trzecia, siedząc przy komputerze, wprowadzi jakieś zmiany. Na konto administratora najlepiej logować się na krótko.

 • Przywracanie systemu

  Przywracanie systemu

  Bardzo dobrym zabezpieczeniem jest ustawienie punktu przywracania systemu. Można to zrobić po każdej większej zmianie w systemie lub znaczącej aktualizacji. Dzięki temu w razie ewentualnego problemu albo ataku wirusa będzie można wrócić do dawnego stanu Windowsa, bez konieczności odtwarzania od nowa każdego elementu.