Zakumaj.pl

Jak dbać o kalceolarię mieszańcową?

Jak dbać o kalceolarię mieszańcową?

Kalceolaria (pantofelnik) to pochodząca z górskich rejonów Chile roślina jednoroczna. Uprawia się odmiany mieszańcowe, powstałe z krzyżówek różnych gatunków. Pantofelnik ma jajowate, karbowane na brzegach liście oraz grzebieniaste kwiaty, których dolna warga jest kształtu pantofelka (stąd nazwa). Kwiaty mogą być jednobarwne, w kropki lub paski, w różnych kolorach – od żółtego do czerwieni i brązów. Warto hodować tę roślinę ze względu na to, że pięknie i długo kwitnie. Jak dbać o kalceolarię mieszańcową, dowiesz się z tego artykułu.

 • Kwiaty

  Kwiaty

  Kalceolaria właściwie pielęgnowana kwitnie około trzech miesięcy, na ogół od kwietnia do czerwca. Kwiaty są białe, żółte, pomarańczowe, miedzianorude lub czerwone, najczęściej nakrapiane. Pantofelnik prezentuje się bardzo oryginalnie. Można uprawiać go w domu w doniczkach, na balkonach i tarasach oraz w ogrodzie.

 • Stanowisko i wymagania glebowe

  Stanowisko i wymagania glebowe

  Kalceolaria dobrze się czuje na stanowisku dobrze doświetlonym, ale nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia. Nie odpowiada jej suche powietrze i zbyt wysoka temperatura. Ponieważ jej naturalnym siedliskiem są góry, potrzebuje temperatury w granicach 14 – 19 stopni Celsjusza, gdy jest cieplej, jej kwiaty marnieją. Najlepiej ustawić ją na parapecie okna wychodzącego na północ. Roślina jest również wrażliwa na przeciągi. Kalceolarie należy uprawiać na podłożu uniwersalnym (ziemia do kwiatów doniczkowych), które całkowicie spełnia ich wymagania.

 • Podlewanie i nawożenie

  Podlewanie i nawożenie

  Pantofelniki wymagają regularnego i obfitego podlewania. Nie można dopuścić ani do przesuszenia podłoża, ani do jego przelania. Podłoże powinno być cały czas wilgotne. Roślinę należy podlewać dwa, a nawet trzy razy w tygodniu, a w czasie upałów częściej, w razie potrzeby nawet codziennie. Jeśli kalceolaria będzie miała za sucho, jej kwiaty zaczną więdnąć. Należy jednak cały czas uważać, by nie zalać rośliny. Nawozić powinno się w czasie kwitnienia nawozem płynnym do kwiatów kwitnących. Należy to robić co dwa tygodnie, stosując połowę dawki zaleconej przez producenta. Zbyt silne nawożenie może być szkodliwe, ponieważ roślina jest wrażliwa na zasolenie.

 • Rozmnażanie

  Rozmnażanie

  Kalceolarię rozmnaża się przez wysiew nasion. Rozmnażanie przez ukorzenianie pędów rośliny po przekwitnięciu nie gwarantuje powodzenia. Nasiona wysiewa się latem w zimnej szklarni, a w następnym roku młode kalceolarie kwitną. Rozmnażanie pantofelnika jest dość trudne i w amatorskiej uprawie może się nie udać. Dlatego najczęściej kupuje się młode rośliny gotowe.

Wskazówki:

Pantofelnik ładnie wygląda razem z begonią, niecierpkiem i żeniszkiem.