Zakumaj.pl

Jak dbać o włosy podczas pobytu nad morzem?

Jak dbać o włosy podczas pobytu nad morzem?

Wakacje to wspaniały czas. Beztrosko odpoczywamy i ładujemy akumulatory na następny rok. Wiele osób lubi spędzać urlop nad morzem – kąpiele słoneczne, morskie fale, jod w powietrzu to samo zdrowie. Choć może jednak nie do końca. Wiatr, słońce, morze są cudowne, ale niszczą… nasze włosy, szczególnie jasne. Dlatego nasza fryzura podczas wakacji na plaży powinna być pod szczególną ochroną. Jak dbać o włosy podczas pobytu nad morzem, dowiesz się z tego artykułu.

 • Słońce

  Słońce

  Pięknie wyglądają długie rozpuszczone włosy, targane przez wiatr, zwłaszcza gdy ich właścicielka jest opalona i zgrabna. Jednak na taki luksus raczej nie należy sobie pozwalać. Włosy, zwłaszcza blond, są bardzo wrażliwe na promienie słoneczne. Słońce nasze włosy rozjaśnia, wysusza (także cebulki), powodując, że stają się one słabe i kruche. Promieniowanie ultrafioletowe, szkodliwe dla naszej skóry, źle wpływa także na włosy. Co w takim razie należy robić? Po pierwsze, nie rozpuszczamy długich włosów. Lepiej upiąć je w estetyczny koczek, wtedy mniejsza powierzchnia włosów będzie narażona na działanie szkodliwych czynników. Po drugie, warto nosić gustowny kapelusz czy sportową czapeczkę (to zależy od naszego gustu) dla ochrony przed słońcem. Unikając przegrzania i jego niemiłych skutków w postaci udaru cieplnego, dbamy także o włosy. Warto także spryskiwać włosy sprayem z filtrem UV.

 • Wiatr

  Wiatr przyjemnie nas chłodzi i pozornie nie szkodzi naszym włosom, chyba że je straszliwie potarga. Ale to jest tylko chwilowy problem. Gorsze jest to, że nad morzem wiatr niesie ze sobą drobinki piasku i sól, a one są już dla naszych włosów zdecydowanie szkodliwe. Można się jednak zabezpieczyć. Kapelusz czy chusteczka gustownie upięta na włosach na pewno pomogą. Warto jednak zadbać także o ochronę samego włosa przed naruszeniem jego struktury. Pomocne będą różne odżywki. Warto zabezpieczyć włosy przed wyjściem na plażę, a także je umyć i odpowiednio nawilżyć i odżywić po powrocie. Należy używać bardzo delikatnych szamponów do mycia, by zawarte w nich detergenty w połączeniu z solą morską nie zniszczyły nam dodatkowo włosów. Zrezygnować należy również z używania suszarki do włosów i różnych zabiegów upiększających, jak prostowanie włosów, żeby ich dodatkowo nie obciążać.

 • Woda morska

  Woda morska

  Trudno zażywać rozkoszy morskiej kąpieli i nie pomoczyć włosów. Ale morska sól nie wpływa na nie najlepiej. Dlatego po kąpieli w morzu trzeba jak najszybciej wypłukać z włosów sól, o ile to możliwe, to już na plaży. Po umyciu wcieramy we włosy odpowiednią dla siebie odżywkę. Warto pamiętać, by zabezpieczyć włosy odżywką przed kąpielą – będą wtedy odporniejsze na działanie soli. Warto także pamiętać o pomoczeniu włosów bezpośrednio przed kąpielą słodką wodą. Nie będą wtedy tak chłonęły soli, jak włosy suche.