Advertising
Zakumaj.pl

Jak konserwować panele podłogowe?

Opiekun artykułu: lorra
Jak konserwować panele podłogowe?

Jak konserwować panele podłogowe?

Podłoga z paneli jest bardzo praktycznym rozwiązaniem i pięknie prezentuje się we wnętrzu pod warunkiem właściwego jej konserwowania i użytkowania. Istotny jest również odpowiedni wybór paneli do danego pomieszczenia. Podłoga z paneli jest estetyczna i taka pozostanie, jeśli będziemy chronić ją przed zarysowaniem, zalaniem wodą i kontaktem z ostrymi detergentami. Jak dbać o podłogę z paneli, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
Warto zapamiętać:

Tłuste plamy z pasty do obuwia lub z czekolady można usunąć za pomocą benzyny ekstrakcyjnej. Z kolei plamy z czerwonego wina albo mleka należy przetrzeć szmatką wypłukaną w wodzie z płynem do mycia naczyń.

Wskazówki:

W handlu są zestawy czyszczące do paneli podłogowych laminowanych ze specjalną szczotką i z kompletem płynów pielęgnacyjnych. Działają one antystatycznie – dzięki ich zastosowaniu podłoga nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu.

Panele drewniane można pokryć środkiem nabłyszczającym. Podłoga uzyska dzięki temu połysk i piękny kolor.

  • Nie porysuj!

    Podłogę z paneli laminowanych należy starannie chronić przed zarysowaniem. Wierzchnia warstwa laminatu jest delikatna i łatwo ulega uszkodzeniom mechanicznym. Kiedy dojdzie do starcia laminatu i odsłonięcia warstw występujących pod nim, panele będą się nadawały jedynie do wymiany. Paneli laminowanych nie można bowiem odnawiać.Porysowanie paneli może spowodować gromadzący się na podłodze piasek i pył. Dlatego panele trzeba regularnie odkurzać, używając końcówki odkurzacza z miękkim włosiem, lub zamiatać szczotką. Sprzątać należy dokładnie, tak by nie pozostawić kurzu pod meblami i w trudno dostępnych miejscach. Kolejną przyczyną niszczenia się paneli jest używanie w domu zbyt twardego obuwia. Nie powinno się chodzić po panelach w obuwiu na twardej gumowej podeszwie, a tym bardziej w butach na wysokich obcasach. Obuwie domowe powinny mieć miękkie podeszwy (nie gumowe). Odrębny problem to meble. Pod nóżki mebli trzeba koniecznie podkleić filcowe podkładki. Jeśli potrzebujesz przesunąć jakiś mebel, użyj dużego ręcznika albo koca. Nie przesuwaj mebla bezpośrednio po podłodze. Obrotowego fotela nie stawiaj bezpośrednio na podłodze, lecz na przezroczystej macie, która ochroni panele przed zarysowaniami. Można też zaopatrzyć fotel w specjalne kółka z gumowymi nakładkami. Jeśli zdecydowaliśmy się położyć panele w miejscach stale narażonych na kontakt z pyłem i piaskiem, powinniśmy wybrać panele odporne na ścieranie, a w pomieszczeniu położyć dywanik czy wycieraczkę na obuwie.

  • Ostrożnie z wodą

    Panele laminowane można myć wodą, używając mopa lub ścierki. Należy jednak pamiętać, by były one jedynie lekko zwilżone, a nie mokre. Pozostawienie na umytej podłodze kałuż wody może spowodować odkształcanie się paneli. Jeżeli naszemu domowemu pupilowi przytrafiło się nieszczęście albo wylaliśmy coś na panele, trzeba jak najszybciej wytrzeć je do sucha papierowym ręcznikiem lub ściereczką z mikrofibry. Ważne, by płyn nie wniknął do niższych, mniej odpornych niż laminat warstw.

  • Jak czyścić panele?

    Paneli laminowanych nie można odnawiać, możne je jedynie wymienić. Dlatego warto zainwestować w droższe modele, odporne na zabrudzenie i zarysowania. Panele dobrej jakości są dosyć odporne nawet na żar z papierosa czy wrzący tłuszcz. Kiedy jednak przytrafi nam się kłopot i na panelach pojawi się plama, należy ją usunąć. Zabrudzone miejsce delikatnie przecieramy wilgotną ściereczką. Nie wolno szorować paneli ostrą szczotką, gdyż mogą się zarysować. Nie używamy ostrych detergentów – co prawda szybko pozbędziemy się plamy, ale panele mogą się odbarwić. Trzeba pamiętać, by nie stosować do czyszczenia paneli płynów do mycia płytek ceramicznych i drewna. Panele najlepiej myć wodą z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego, na przykład mydła lub octu. Nie nakładamy ich bezpośrednio na podłogę, używamy mocno wyciśniętej gąbki lub szmatki zamoczonej w preparacie rozcieńczonym wodą.

  • Panele drewniane

    Podłogę z paneli drewnianych można lakierować lub pokryć olejem albo woskiem. Jeżeli drewniana warstwa wierzchnia ma więcej niż 3 mm, można takie panele cyklinować. Ściera się lub matowi warstwę lakieru. Można również szlifować warstwę wierzchnią drewna. Tak wycyklinowaną podłogę na nowo lakierujemy lub stosujemy olejowanie albo woskowanie. Jeśli jedynie zmatowiliśmy lakier, ponownie malujemy podłogę lakierem.

Popularne tagi
  • proszek do jedwabiu
  • nieprzyjemna woń
  • jak umyć szyby samochodowe
  • chleb
  • jak oczyścić ubranie z gumy do żucia
  • ocet biały
  • polerowanie lustra
  • drogeria
  • problemy gastryczne
  • blacha
  • odświeżacz powietrza
  • delikatne pranie
  • pojemnik na proszek
  • prosty odświeżacz powietrza
  • usuwanie zabrudzeń
Advertising
Advertising
Advertising
Advertising