Jak oczyścić meble z białych plam?
Jak oczyścić meble z białych plam?
Meble wykonane z drewna lub wykończone naturalnymi okleinami są bardzo piękne, ale trzeba się z nimi właściwie obchodzić. Łatwo jest zarysować blat albo pozostawić na nim nieestetyczne plamy. Jeśli pojawiły się charakterystyczne białe kółka po kubkach z gorącą herbatą czy kieliszkach z winem, trzeba się ich pozbyć. W przeciwnym razie pozostanie tylko zakrycie uszkodzonego blatu obrusem, co uniemożliwi nam cieszenie się pięknem drewna. Jak oczyścić meble z białych plam, dowiesz się z tego artykułu.
Powierzchnie pokryte politurą nie są odporne na wodę i wysoką temperaturę, łatwo je również zarysować. Powierzchnie lakierowane można zmywać wodą.
Co trzeba wiedzieć?
Do wykończenia naszych mebli mogły zostać użyte rozmaite materiały. W zależności od tego, czy mamy do czynienia na przykład z lakierem czy naturalną politurą, trzeba będzie użyć innych metod. Warto wykonać w mało widocznym miejscu próbę, by nie uszkodzić mebla.
Jak odróżnić lakier od politury?
Test przeprowadzamy za pomocą spirytusu. Powierzchnię mebla w mało widocznym miejscu przecieramy wacikiem nasączonym spirytusem. Jeśli watka pozostała czysta, mamy do czynienia z lakierem. Brudny, szary wacik to dowód, że mebel został pokryty warstwą lakieru, a ten uległ zabrudzeniu. Jeśli wacik zabarwił się na kolor mebla, jest on pokryty politurą.
Jak odnowić mebel politurowany?
Zaplamione miejsce należy najpierw zmatowić wełną mineralną (najpierw rozmiar 00, a następnie 000), a następnie nasączamy olejem wazelinowym (jeśli mebel jest jasny, można pominąć ten krok, ponieważ olej przyciemnia pokryte nim miejsce). Po wchłonięciu się oleju usuwamy jego nadmiar i nakładamy warstwę politury. Po jej wyschnięciu szlifujemy i nakładamy kolejną. Po wyschnięciu ostatniej warstwy szlifujemy naprawiany fragment i polerujemy woskiem do mebli.
Jak odnowić mebel pokryty okleiną?
Kiedy mamy do czynienia z meblem pokrytym okleiną, możemy wypróbować jeden ze znanych domowych sposobów:
* przygotowujemy pastę z gruboziarnistej soli oraz oliwy z oliwek i nakładamy na plamę, a po upływie kilku godzin usuwamy i przecieramy papierowym ręcznikiem;
* nasypujemy garść grubej soli kuchennej na lnianą szmatkę i przygotowujemy tampon, a następnie moczymy go w oleju jadalnym i polerujemy nim plamę;
* mieszamy olej jadalny i naftę w równych proporcjach i przecieramy plamę za pomocą szmatki;
* mieszamy olej jadalny i terpentynę w równych proporcjach i pokrywamy plamę tą miksturą na kilka godzin, a następnie polerujemy woskiem;
* przecieramy plamę korkiem po winie (musi być wykonany z prawdziwego korka), a następnie polerujemy wełnianą szmatką;
* przecieramy plamę kawałkiem parafiny.