Zakumaj.pl

Jak oczyścić srebrną biżuterię za pomocą folii aluminiowej?

Jak oczyścić srebrną biżuterię za pomocą folii aluminiowej?

Srebrna biżuteria – pierścionki, łańcuszki, bransoletki czy broszki – jest bardzo elegancka i chętnie noszona. O takie ozdoby trzeba jednak odpowiednio dbać. Nie powinno się ich wrzucać po prostu do szuflady, gdyż wtedy się rysują. Przechowywane na specjalnych wieszaczkach do biżuterii będą z kolei szybko ciemniały, gdyż srebro dość łatwo się utlenia. Aby przywrócić srebrnym ozdobom dawny blask, można posłużyć się którymś ze sprawdzonych domowych sposobów. Jak w łatwy sposób oczyścić srebrną biżuterię za pomocą folii aluminiowej, dowiesz się z tego artykułu.

 • Czyszczenie biżuterii – krok pierwszy

  Do czyszczenia biżuterii wykorzystamy szklany słoik z zakrętką. Powinien on być na tyle duży, aby nasze ozdoby swobodnie się tam zmieściły. Nie może też być zbyt wąski, aby przedmioty można było łatwo włożyć do środka, a potem wyjąć.

 • Czyszczenie biżuterii – krok drugi

  Napełniamy słoik gorącą wodą i wsypujemy do niej łyżkę stołową soli kuchennej. Mieszamy aż do rozpuszczenia się soli.

 • Czyszczenie biżuterii – krok trzeci

  Czyszczenie biżuterii – krok trzeci

  Do wody z solą wrzucamy małe kawałki folii aluminiowej. Powinno jej być tyle, aby swobodnie pływała w słoiku – ma się tam jeszcze zmieścić nasza biżuteria.

 • Czyszczenie biżuterii – krok czwarty

  Do tak przygotowanego roztworu wkładamy teraz delikatnie naszą srebrną biżuterię. Słoik starannie zakręcamy.

 • Czyszczenie biżuterii – krok piąty

  Czyszczenie biżuterii – krok piąty

  Pozostawiamy ozdoby w słonej kąpieli na kilka godzin. Co pewien czas należy wstrząsnąć słoikiem, aby poruszyć zawartość. Folia aluminiowa powinna mieć kontakt ze srebrem. Zachodzi wtedy reakcja, dzięki której srebro się oczyści. Na pewno zauważymy, że woda w słoiku stopniowo zmienia kolor.

 • Czyszczenie biżuterii – krok szósty

  Czyszczenie biżuterii – krok szósty

  Po upływie kilku godzin wyjmujemy biżuterię ze słoika i układamy na papierowym ręczniku. Następnie należy wyroby opłukać czystą wodą i położyć na czystej ściereczce do wyschnięcia. Na koniec polerujemy ozdoby czystą miękką szmatką, na przykład flanelową. Lepiej nie używać do tego ręcznika frotte, bo delikatne przedmioty łatwo mogą się zaczepić o włókna i uszkodzić.

Ostrzeżenia:

Na początku, gdy woda w słoiku jest jeszcze gorąca, aby go wstrząsnąć, trzymaj go przez szmatkę, aby się nie poparzyć. Zwróć uwagę, czy woda nie wycieka spod zakrętki.

Wskazówki:

Srebrną biżuterię najlepiej jest przechowywać w szczelnie zamkniętym pudełku na miękkim podłożu, na przykład z flaneli. Unikniemy wtedy porysowania wyrobów i będą one mniej ciemniały.