Zakumaj.pl

Jak odpocząć podczas urlopu?

Jak odpocząć podczas urlopu?

Właśnie wracasz z tygodniowego urlopu, który miał być dla ciebie wybawieniem, a jesteś jeszcze bardziej zmęczony, niż byłeś przed nim? Nie martw się, wszyscy to znamy. Nieodpowiednie spędzanie urlopu bardzo często wiąże się z tym, że jego skutki są zgoła odmienne od tych, które sobie wymarzyliśmy. Zamiast błogiego odpoczynku i uczucia, że opada z nas całoroczny stres, męczymy się wieloma rzeczami. Zaplanuj swój urlop w taki sposób, by znaleźć czas zarówno na odpoczynek, jak i na aktywność fizyczną. Przewaga w jakąkolwiek stronę spowoduje u ciebie negatywne skutki w postaci zblazowania i przemęczenia. Jak tego uniknąć?

 • Wybierz odpowiednie miejsce

  Wybierz odpowiednie miejsce

  Każdy człowiek ma swoje preferencje co do miejsca, w którym czuje się jak przysłowiowa ryba w wodzie. Nie ma sensu tego na siłę zmieniać. Jeśli idealnym wypoczynkiem jest dla ciebie pobyt nad morzem, to czemu miałbyś się zmuszać do wyjazdu w góry? Owszem, to bardzo ciekawe zajęcie i wiele osób to uwielbia, jeśli jednak nie masz ochoty na piesze wycieczki po stromych zboczach, to jedź po raz kolejny nad morze. Ale może inne morze? Zamiast kolejny raz w to samo miejsce, wybierz się nad Morze Czarne albo Śródziemne? Albo w inny rejon polskiego wybrzeża? Ważne, by było to miejsce, gdzie będziesz czuła się naturalnie. W innym przypadku jedyne, co będziesz odczuwać, to frustracja spowodowana wyborem niewłaściwego miejsca, a także tęsknota za ulubionym scenariuszem wakacji.

 • Czas spędzaj aktywnie, lecz bez popadania w skrajność

  Czas spędzaj aktywnie, lecz bez popadania w skrajność

  Aby uniknąć zblazowania mijającym w stanie nudy czasem, zaplanuj sobie rozrywkę i zajęcia, z którymi zwlekałaś długi czas. Urlop to idealny moment na to, żeby zmienić swoją fryzurę albo zrobić tatuaż, o którym marzysz od wielu miesięcy. Dodatkowo, warto jest zaplanować sobie wyjazd, a także atrakcje w miejscu wypoczynku. Nawet świetnie wyposażony kurort może w ciągu tygodniowego pobytu znudzić swoją monotonią. Sprawdź, czy w okolicy nie ma jakichś ciekawych miejsc do zobaczenia oraz czy w okolicy zaplanowane są interesujące wydarzenia kulturalne. To zawsze ciekawa odskocznia od hotelowego mikrokosmosu, która może uratować twój urlop. Niekoniecznie korzystaj z tzw. gotowych wycieczek, skrojonych jedynie pod to, aby połechtać przyjezdną gawiedź i wyciągnąć od niej pieniądze. Chyba już dla nikogo niczym egzotycznym nie jest przejażdżka na wielbłądzie lub zacięte targowanie się z Arabem. Dużo ciekawszymi przeżyciami będą te, których nikt inny nie może kupić. Pamiętaj jednak, by nie zaplanować ich zbyt dużo. Łatwo jest przesadzić i wypełnić sobie grafik wypadów w taki sposób, że nie znajdziesz odrobiny czasu na sen. To zaś spowoduje, że do własnego domu powrócisz wyciśnięty jak cytryna.

 • Wypoczynek nie tylko fizyczny

  Nie zapominajmy, że odpoczynek to nie tylko regeneracja mięśni, ale również odskocznia od codziennych stresogennych sytuacji. Potraktuj swój urlop jako świętość. Nawet jeśli spędzasz go w domu, to zrezygnuj z codziennych obowiązków zawodowych, które podnoszą u ciebie poziom kortyzolu i sprawiają, że męczysz się psychicznie. Takie zmęczenie równie negatywnie wpływa na zdrowie, co zmęczenie fizyczne. Wyłącz telefon służbowy, schowaj swoje dokumenty z pracy, aby ci o niej nie przypominały, i zajmij się sprawami osobistymi. Odwiedź starych znajomych i poświęć się bardziej rodzinie. Nie tylko pracą człowiek żyje.