Zakumaj.pl

Jakie atrakcje turystyczne oferuje Andora?

Jakie atrakcje turystyczne oferuje Andora?

O Andorze mówi się rzadko i z tego powodu rzadko myśli się o niej jako o miejscu wyjazdów turystycznych. O tym, że pomiędzy Francją a Hiszpanią znajduje się niewielkie państwo z bogatą historią, pamięta się, gdy w czasie rozpoczęcia igrzysk olimpijskich na stadion wchodzą zawodnicy z tego kraju. Bliżej znana jest Andora przede wszystkim wielbicielom narciarstwa, którzy z chęcią korzystają z jej pirenejskich szlaków.

 • Andora La Vella

  Andora La Vella

  Stolica Andory o takiej samej nazwie, czasami z dodatkiem La Vella, co oznacza Stara Andora, jest miastem położonym wysoko wśród górzystego terenu kraju, ponieważ aż 1400 m n.p.m. Z tego powodu nie ma tu lotniska ani nawet dworca kolejowego, ale komunikacja autobusowa zapewnia połączenia z najbliższymi węzłami komunikacyjnymi. W Andorze La Vella znajdują się liczne sklepy, w których można nabyć ciekawy towar za cenę o wiele niższą niż gdziekolwiek indziej. Zawdzięcza się to niskim podatkom, przez które cały kraj zwany jest „rajem podatkowym”. Poza sklepami i widokami, ciekawym i najstarszym budynkiem w mieście jest kamienny dom Casa de la Vall, wybudowany przez rodzinę szlachecką. Obecnie mieści się w nim siedziba władz oraz Szafa Siedmiu Kluczy. Przechowuje się w niej symboliczne siedem kluczy do siedmiu parafii Andory.

 • Niezwykła dolina

  Niezwykła dolina

  W Andorze nie ma bardzo wielu mieszkańców i trudno natknąć się na tłumy, jednak istnieje miejsce, które jest wyjątkowo słabo zaludnione, więc dla poszukiwaczy spokoju, ciszy i zdrowego powietrza jest idealne. Madriu-Perafita-Claror to dolina polodowcowa, która została wpisana na listę dziedzictwa narodowego UNESCO, ze względu na swoją niezwykłość oraz szczególne położenie. Jest oddzielona od reszty kraju górami. Z tego powodu było tu i jest niewielu mieszkańców. Można znaleźć jedynie dwanaście urokliwych domów pokrytych winną roślinnością. Jest to z pewnością dolina, w której każdy, kto poszukuje samotności i ciszy, odnajdzie swoje miejsce.

 • Romańskie kościoły

  Romańskie kościoły

  Dawniej księstwo Andory było oddane pod zwierzchność biskupa i księcia francuskiego, nic więc dziwnego, że do dzisiaj można podziwiać w kraju liczne kościoły. Jednym z piękniejszych jest znajdujący się w Canillo kościół Matki Boskiej Patronki Dolin. Jest to sanktuarium narodowe. Każda z siedmiu parafii Andory może poszczycić się swoim własnym kościołem, który warto podziwiać, tak jak kościoły w Santa Julia de Loria, w której znajdują się aż cztery romańskie budynki.

 • Dodatkowe atrakcje

  Poza zwiedzaniem zabytków można w Andorze skorzystać również z innych atrakcji. Są nimi przede wszystkim narty oraz słynne uzdrowisko. Escaldes to uzdrowisko, które jest najwyżej położonym w Europie uzdrowiskiem termalnym. Można w nim skorzystać z kilku rodzajów łaźni i oddalenia od świata. W przypadku narciarstwa można korzystać z dobrze zorganizowanych tras zjazdowych, schronisk i wypożyczalni sprzętu. Atrakcją dla dzieci są instruktorzy narciarstwa przebrani za postaci z baśni.