Zakumaj.pl

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Zarówno grypa, jak i przeziębienie szerzą się drogą kropelkową, dlatego tak łatwo jest się nimi zarazić. Wystarczy stać obok chorego, by wirusy mogły wtargnąć do naszego organizmu. Aby nie doszło do wzajemnego zarażania się domowników, przede wszystkim należy dbać w tym czasie o szczególną higienę. Chory powinien mieć podczas choroby swój kubek, ręcznik, mydło i najlepiej być odseparowanym w innym pomieszczeniu. Pomimo że i grypa i przeziębienie dokuczają nam w dotkliwy sposób, ich objawy są nieco inne. Spójrzmy więc, w jaki sposób można odróżnić te dwie choroby.

 • Początek choroby

  Grypa atakuje zwykle z wielkim impetem i gwałtownie. Jej początek jest nagły, a choroba rozwija się szybko. Przeziębienie rozchodzi się w organizmie powoli i zdecydowanie łatwiej niż w przypadku grypy jest je zahamować.

 • Gorączka

  Gorączka

  Gorączka w obu infekcjach jest inna. Grypowa gorączka jest zwykle wysoka i może przekraczać nawet 39°C. W przeziębieniu jest znacznie niższa, a u dorosłych może równie dobrze wcale nie występować.

 • Długość choroby

  Grypa trwa co najmniej tydzień. Po tym okresie organizm może być jeszcze przez długi czas osłabiony. Przeziębienie trwa około 2 tygodni, odpowiednio leczone z każdym dniem staje się mniej dokuczliwe, aż do całkowitego ustąpienia chorobowych objawów.

 • Inne objawy

  Inne objawy

  Katar nie musi występować przy grypie, jest on jednak typowym objawem dla przeziębienia. Kaszel natomiast bardziej dokucza podczas grypy i może powodować nawet wymioty. Przy przeziębieniu jest on dużo mniej nasilony. Resztą typowych dla grypy objawów są: dreszcze, nadwrażliwość skóry, złe samopoczucie, bóle mięśni, bóle stawów, brak apetytu oraz senność. W cięższych przypadkach mogą również wystąpić biegunka i wymioty. Przy przeziębieniu nie dochodzi do takich objawów, a osłabienie organizmu jest bardzo niewielkie.

 • Jakie leczenie

  Leczenie powyższych infekcji jest podobne. Przez kilka dni najlepiej jest pozostać w łóżku, by nie narażać organizmu na dodatkowe obciążenie lub zetknięcie się z innymi wirusami. W przypadku gorączki sięgać należy po preparaty zbijające ją i najlepiej zacząć stosować domowe sposoby. Jeżeli przez 3 dni stan zdrowia nie poprawia się, należy zasięgnąć porady lekarza. Można stosować inhalacje, napary i herbatki ziołowe, płukanie gardła, ciepłe okłady oraz ciepłe kąpiele.