Advertising
Zakumaj.pl

Jak odstraszyć owady za pomocą naturalnych środków?

Opiekun artykułu: dudekanna
Jak odstraszyć owady za pomocą naturalnych środków?

Jak odstraszyć owady za pomocą naturalnych środków?

Ukąszenia owadów są nieprzyjemne, a czasami niebezpieczne. Dlatego warto zadbać o to, by unikały one naszego towarzystwa. Można sobie z tym poradzić, wykorzystując w różny sposób rośliny. Jak odstraszyć owady za pomocą naturalnych środków, dowiesz się z tego artykułu.

Advertising
Advertising
 • Zielona bariera

  Zielona bariera

  Wiele roślin ogrodowych, doniczkowych oraz ziół działa odstraszająco na różne owady. Warto postawić na parapecie doniczkę z bazylią albo miętą, żeby zniechęcić do wizyty komary oraz muchy. Podobnie podziała lawenda czy geranium. Wieczorem, kiedy pojawia się więcej komarów, trzeba wstrząsnąć doniczkę z geranium, wtedy poruszona roślina wydzieli charakterystyczny zapach, którego owady nie lubią. Natomiast w ogrodzie warto posadzić pelargonię, czeremchę, goździki, paprocie. Bardzo skutecznie ochroni nas przed atakiem komarów plektrantus koleusowaty, znany pod nazwą „komarzyca”. Roślina ta ma bardzo intensywny, odstraszający komary zapach. Komary i muchy unikają również orzecha włoskiego – w pobliżu tego drzewa jesteśmy przed nimi chronieni. Orzech posadzony niedaleko od wejścia do domu skutecznie zapobiegnie dostawaniu się much oraz komarów do wnętrza.

 • Goździki i osy

  Goździki i osy

  Charakterystyczny zapach goździków skutecznie odstrasza owady. Można wykorzystać zarówno same goździki, jak i olejek goździkowy. Goździki mogą być pomocne, jeśli jesteśmy narażeni na inwazję os. Najprostszy repelent to po kilka goździków wbitych w grube krążki cebuli albo cytryny. Można też wsypać garść goździków do wody, do której dodaliśmy już sok z cytryny i trochę octu. Ta mieszanka będzie dla os nieznośna i powinny raczej się wynieść. W przypadku częstego pojawiania się os należy koniecznie ustalić, gdzie znajduje się ich gniazdo. Jeśli jest ono w pobliżu naszego domu czy okna do mieszkania, warto postarać się o jego likwidację dla bezpieczeństwa naszych dzieci i zwierząt domowych. Usuwaniem gniazd os i szerszeni zajmuje się straż pożarna. Natomiast bardzo skutecznym środkiem odstraszającym osy jest umieszczenie w swoim ogrodzie czy w pobliżu balkonu atrapy gniazda. Wtedy owady uznają terytorium za zajęte i po prostu się wyniosą.

 • Naturalne spraye na owady

  Spraye odstraszające owady przygotowujemy z olejków eterycznych oraz ziół. Dodajemy odpowiednie składniki do wody, mieszamy i takim preparatem opryskujemy na przykład ramy okienne. Możemy także rozpylać go w pomieszczeniu. Spraye możemy także wykorzystać do bezpośredniej ochrony, rozpylając je na skórę w miejscach narażonych na ukąszenia. Trzeba jednak pamiętać, że na niektóre olejki eteryczne możemy mieć alergię, dlatego trzeba wykonać próbę uczuleniową (kroplę olejku rozpuszczamy w 1 łyżeczce oliwy, a następnie 2 krople tej mikstury wcieramy w skórę za uchem lub na mostku; jeśli w ciągu 12 godzin nie wystąpi reakcja alergiczna, możemy stosować olejek).
  * Spray z goździków. Wlewamy do szklanej butelki lub słoika 200 ml spirytusu, wsypujemy garść goździków i wstrząsamy. Po kilku godzinach alkohol nabierze brązowej barwy, co świadczy, że nalewka jest gotowa. Można ją stosować jako skuteczny spray na komary.
  * Spray z liści orzecha włoskiego. Dwa liście orzecha włoskiego należy umyć, osuszyć o drobno posiekać, a następnie zalać 200 ml octu jabłkowego i zagotować. Po 10 minutach miksturę studzimy i przecedzamy. Skuteczna na komary.
  * Spray na bazie olejków eterycznych i wody. Bardzo łatwy do przygotowania preparat odstraszający komary przygotowujemy następująco: do 100 ml wody dodajemy 30 kropli olejku eterycznego (na przykład z trawy cytrynowej) albo mieszanki olejków (na przykład 15 kropli olejku z trawy cytrynowej i 15 kropli olejku lawendowego). Jeśli chcesz odstraszyć meszki, wykorzystaj olejek waniliowy.

 • Gotowe mieszanki olejków

  Aby uchronić się przed atakiem komarów i kleszczy oraz złagodzić podrażnienie, jeśli doszło do ukąszenia, warto zastosować płyn „KOMAR STOP przeciw komarom i kleszczom” z serii Dr BETA®. Jest to mieszanka o silnym miętowym zapachu, działa odstraszająco na owady oraz łagodzi podrażnione ukąszeniem miejsca. Preparat stosowany bezpośrednio na skórę działa do 3 godzin, po tym czasie aplikację należy powtórzyć. Można go stosować również w przypadku zwierząt. Niewielka ilość preparatu wtarta w sierść psa ochroni go przed atakiem groźnych dla niego kleszczy.

Popularne tagi
 • pompka do odsysania jadu
 • żmija
 • kleszcze
 • wścieklizna
 • użądlenie
 • owady
 • ugryzienie
 • ukąszenia owadów
 • osy
 • borelioza
 • ukąszenie
 • komary
 • muchy
 • pszczoły
 • olejki eteryczne
Advertising
Advertising
Advertising
Advertising
Zobacz również