Zakumaj.pl

Jak pielęgnować anturium?

4.5 (razem głosów: 1)
Jak pielęgnować anturium?

Anturium, hodowane w doniczkach oraz w szklarniach na kwiaty cięte, pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Jest to epifit z lasów tropikalnych, wiecznie zielona roślina o błyszczących sercowatych lub owalnych liściach i oryginalnych kwiatach w postaci płaskiego jęzora kwiatostanu z charakterystyczną kolbą. Obecnie uprawianych jest kilkaset odmian tej rośliny. W warunkach domowych najlepiej hodować odmiany o ozdobnych liściach. Jak pielęgnować anturium, dowiesz się z tego artykułu.

 • Stanowisko

  Stanowisko

  Anturium potrzebuje dobrze naświetlonego i ciepłego stanowiska, nie powinno jednak znajdować się bezpośrednio na słońcu. Optymalna temperatura wynosi 22 – 25 stopni, nocą zaś nie powinna spadać poniżej 16 stopni. Przeciągi są dla anturium szkodliwe. Gatunki o najpiękniejszych kwiatach wymagają dużej wilgotności powietrza i wysokiej temperatury, więc w uprawie domowej niezbyt się udają, a kwiaty mają niepozorne.

 • Wymagania glebowe

  Wymagania glebowe

  Rośliny te są epifitami, w naturalnym siedlisku rosną na korze drzew (można je uprawiać na spękanej korze). Potrzebują specjalnego, przepuszczalnego podłoża, zawierającego torf, ziemię liściową, kompost, kawałki rozkładającego się drewna lub węgla drzewnego oraz domieszkę piasku. Młode rośliny wymagają mniej przepuszczalnego podłoża, aby utrzymać wilgoć. Temperatura podłoża dla anturium nie powinna spadać poniżej 18 stopni Celsjusza (także w okresie zimy).

 • Podlewanie

  W okresie wegetacji (od marca do września) anturium potrzebuje wilgotnego powietrza oraz podłoża. Roślinę należy obficie podlewać i zraszać liście miękką wodą, natomiast zraszania kwiatów należy unikać (pojawiają się na nich wtedy brązowe plamy).

 • Nawożenie

  Anturium jest rośliną bardzo wrażliwą na zasolenie, tak więc zbyt duże dawki nawozów są dla niej szkodliwe. Należy stosować niewielkie dawki nawozów, zdecydowanie mniejsze od zalecanych przez producenta. Roślinę można także podlewać gnojowicą.

 • Okres spoczynku

  Jesienią i zimą anturium przechodzi okres spoczynku. Należy wtedy wstawić je do pomieszczenia o temperaturze 16 – 20 stopni oraz ograniczyć podlewanie i zraszanie.

 • Przesadzanie i rozmnażanie

  Przesadzanie i rozmnażanie

  Anturium przesadza się co trzy – cztery lata. Odbywa się to na wiosnę w momencie pojawienia się nowych pędów. Rośliny można rozmnażać przez podział oraz przez siew. Ta ostatnia metoda jest długotrwała, bo anturium wolno się rozwija. Często rozmnaża się je także przez ukorzenianie kawałków łodygi, co wymaga specjalnej ogrzewanej mnożarki (temperatura powinna wynosić 25 – 35 stopni).