Zakumaj.pl

Jak poprawnie karmić małe kotki?

3.9 (razem głosów: 7)
Jak poprawnie karmić małe kotki?

Dla każdego ssaka najlepsze zaraz po urodzeniu jest mleko matki. Zawiera wszystkie składniki odżywcze, tłuszcze i jest dopasowane do wieku malucha. Dotyczy to również kotów. Niestety, zdarza się, że młode tracą matkę, któreś jest przez nią odrzucone albo matka kociaka lub kociaków umiera szybko po ich urodzeniu. To wymaga szybkiej reakcji i odkarmienia kociąt według ściśle ustalonych zasad i harmonogramu. Jeżeli przestrzega się ich, jest szansa na zapewnienie kotkom rozwoju i zdrowia do czasu, gdy będą potrafiły samodzielnie jeść.

 • Odpowiednia mieszanka

  Odpowiednia mieszanka

  Pierwszą rzeczą jest przygotowanie dla kociąt prawidłowej mieszanki, która zastąpi matczyne mleko. Można ją zakupić w sklepach zoologicznych albo przyrządzić całkowicie samodzielnie w następujących proporcjach:

  * 240 ml mleka homogenizowanego 3,2%,

  * 1 kropla witamin (najlepiej mieszanki witaminowej tzw. multiwitaminy, dla ludzi lub zwierząt),

  * 1 łyżeczka oleju rzepakowego,

  * 1 łyżeczka syropu kukurydzianego,

  * 2 żółtka.

  Wszystkie składniki należy wrzucić do blendera i dokładnie zmiksować, aby miały gładką, płynną konsystencję. Gotową mieszankę należy przechowywać w lodówce, maksymalnie 2 dni, zawsze odlewając tylko tyle, ile będzie potrzeba na jedną porcję karmienia, nie więcej.

 • W czym podawać pokarm?

  W czym podawać pokarm?

  Bardzo ważne jest także to, w czym pokarm będzie podawany. Powinny to być butelki PET, które można zakupić w sklepie zoologicznym albo u weterynarza. Ewentualnie mogą być butelki dla niemowląt, jednak strzykawki, które często widać na zdjęciach, nie są polecane. Ze strzykawki kociak nie może ssać poprawnie mleka i istnieje większe ryzyko, że zakrztusi się, ponieważ napój wpadnie do płuc.

 • Codzienne porcje mleka

  Codzienne porcje mleka

  Istotne jest również karmienie o odpowiednich porach, ponieważ kociakowi nie wystarczy jeden posiłek dziennie. Początkowo mleko trzeba mu podawać raz na 4 godziny, także w nocy, następnie, gdy już trochę podrośnie, co 6 godzin, też nocą, aż do momentu, kiedy kotek będzie potrafił pożywić się samodzielnie z miski.

 • Po posiłku

  Po posiłku

  Gdy już kotek będzie miał pełny brzuszek, należy ciepłą wodą przemyć mu brzuszek i genitalia, co nie tylko poprawi trawienie, ale przede wszystkim ułatwi oddawanie moczu i kału. Małe kotki jeszcze nie potrafią tego robić samodzielnie, dlatego trzeba zastosować pocieranie, które działa tak samo, jak wylizywanie językiem przez matkę. Warto robić to także pomiędzy posiłkami, masując brzuch kotka aż do wypróżnienia. Za każdym razem, gdy już kotek zrobi, co trzeba, należy go wytrzeć do sucha.

 • Wprowadzanie stałego pokarmu

  Usamodzielnianie się kotka w jedzeniu można zacząć już po 4 tygodniu jego życia, poprzez podawanie mu wraz z mlekiem ryżu dla niemowląt. Po upływie 6 tygodni kotek może dostawać gęstszą papkę z mieszanki zbożowej zmieszanej z mlekiem, natomiast po 8 tygodniach dobrze jest stymulować kociaka do lizania oraz do pierwszych doświadczeń z miseczką z pokarmem dla kociąt.