Zakumaj.pl

Jak postępować w razie ukąszenia przez owada?

Jak postępować w razie ukąszenia przez owada?

Wiosna zmieniająca się powoli w lato, spacery, siedzenie przy grillu, prace w ogrodzie, wszystko to sprzyja ukąszeniom owadów. Nie dotyczy to tylko komarów, które zaczynają grasować, gdy tylko zrobi się cieplej, ale również innych insektów, które mogą ukąsić i spowodować nieprzyjemne reakcje. Ze względu na to, że ładna pogoda sprzyja takim sytuacjom, warto wiedzieć, jak reagować.

 • Usunięcie żądła

  Usunięcie żądła

  Jednymi z najpopularniejszych ugryzień są ukąszenia os, pszczół lub szerszeni. Może być to bardzo niebezpieczne, zwłaszcza gdy jest się uczulonym na ich jad. Jednak nawet kiedy nie ma zagrożenia reakcją alergiczną po ukąszeniu przez pszczołę, w ciele może pozostać żądło. Trzeba koniecznie się go pozbyć. Jeżeli nie pojawiają się żadne działania niepożądane, należy wycisnąć żądło delikatnie. Można pomóc sobie igłą lub pęsetą, jeśli jest umiejscowione nieco głębiej.Po pozbyciu się żądła ranę trzeba przemyć wodą utlenioną albo papką z sody oczyszczonej i wody, która również ma działanie odkażające.

 • Groźne kleszcze

  Ugryzienia przez kleszcze również nie należą do bezpiecznych. Późne wyjęcie szkodnika lub niepoprawne wyjęcie może skutkować poważną chorobą. Z tego powodu należy pozbywać się kleszczy, gdy tylko wbiją się w skórę. Najlepiej jeszcze przed momentem, kiedy zdołają w niej osiąść. Ze względów bezpieczeństwa najlepiej usuwać kleszcze w gabinecie lekarskim, jednak jeżeli przebywa się akurat na biwaku, trzeba poradzić sobie samodzielnie i wyrwać szkodnika pęsetą odkażoną w spirytusie salicylowym. Podobnie trzeba odkazić ranę po wyjęciu kleszcza. Warto obserwować to miejsce i w razie podejrzanego wyglądu rany zgłosić się do lekarza.

 • Okropne komary

  Okropne komary

  Najpopularniejszym ukąszeniem, na jakie narażony jest każdy, zwłaszcza na świeżym powietrzu, jest ukąszenie przez komara. Jest nieprzyjemne, ponieważ swędzi, co może zmusić do drapania i rozdrapywania ranek. Niewiele osób jest uczulonych na jad komarów, choć zdarza się, że zamiast małej kropki pojawia się większa plama. Jest to związane z reakcją obronną organizmu. Żeby ograniczyć swędzenie, można potrzeć skórę liściem babki zwyczajnej albo przemyć wodą utlenioną. Osoby, które widzą, że plama jest większa, powinny przyjąć wapno w kapsułkach, które warto mieć w domowej apteczce.

 • Czerwone mrówki

  Czerwone mrówki

  Niewielkie czerwone mrówki mogą boleśnie pogryźć, zwłaszcza na biwaku lub w czasie przechadzki po lesie. Jeżeli jest to jedno ugryzienie, nie trzeba się bać. Wystarczy przemyć ugryzienie wodą utlenioną. Okład z sody można wykonać, lecz nie jest on konieczny. Przydaje się w momencie, kiedy doszło do większej ilości ukąszeń. Wtedy warto nałożyć okład na każde ugryzienie i jednocześnie obserwować organizm.Dodatkowa wysypka, opuchlizna kończyn albo miejsca ukąszenia, problemy z oddychaniem to znak, że doszło do reakcji organizmu i zaburzeń w jego funkcjonowaniu. W takiej sytuacji niezbędna jest szybka konsultacja lekarska.