Zakumaj.pl

Jak prawidłowo wybrać okulary?

Jak prawidłowo wybrać okulary?

Wybierając okulary, zwróć uwagę na to, jakie oprawki kupujesz. Oprócz tego, że powinny one być wygodne i trwałe, warto zadbać o komfort ich noszenia. Przede wszystkim musisz się w nich czuć dobrze, a co za tym idzie – wyglądać w nich idealnie! Pamiętaj o tym, że oprawki powinny nie tylko wpisywać się w Twój styl ubierania się i uczesania, ale także dopasowywać się idealnie do kształtu twarzy. Każdy z nas ma inną buzię – mniej lub bardziej okrągłą, podłużną, owalną, kwadratową. Jej kształt zmieniają także włosy – długie, krótkie, kręcone… U optyka wszystko to należy brać pod uwagę, dlatego też idąc po zakup okularów, uczesz się standardowo – jeśli codziennie chodzisz w spiętych włosach, raczej ich nie rozpuszczaj, gdyż zmienisz diametralnie swój image. A co z kształtem twarzy? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się, jak dopasować do niego odpowiednie oprawki.

 • Na co zwracać szczególną uwagę?

  Na co zwracać szczególną uwagę?

  Kupując oprawki, zwróć szczególną uwagę na to, aby ich kształt pasował do kształtu Twojej twarzy. Powinien on także kontrastować, tzn. jeśli Twoja twarz jest okrągła, to dobieraj do niej kwadratowe oprawki. Ważne jest także to, aby okulary podkreślały kształt Twoich oczu. To istotne, ponieważ oczy są najważniejsze – patrzymy w nie podczas kontaktu z rozmówcą, przykuwają naszą uwagę jako pierwsze. Najtrudniejszą sztuką jest oczywiście ta pierwsza – skompilowanie kształtu twarzy z kształtem oprawek tak, aby zachowane były proporcje. Poniżej kilka propozycji na oprawki do okularów dla twarzy o najczęściej spotykanych kształtach.

 • Twarz okrągła lub owalna

  Twarz okrągła lub owalna

  Zacznijmy od twarzy okrągłej. Nie ma ona praktycznie żadnych kanciastych fragmentów. Cechuje ją taka sama wysokość i szerokość. Nie ma natomiast wystających kości policzkowych czy żuchwy. Jaki oprawki dobrać? Zapewne najlepsze będą prostokątne z bardzo cienkim i do tego najlepiej jasnym mostkiem. Wyszczuplą i dodadzą twarzy pociągłości. Co innego w przypadku twarzy owalnej. Zazwyczaj kształt taki uznawany jest za idealny. W tym wypadku oprawki powinny być tak samo szerokie jak twarz – mogą być nawet nieco szersze. Z kolei ich kształt nie ma żadnego znaczenia, ponieważ praktycznie w każdym twarz owalna będzie wyglądała ładnie.

 • Twarz podłużna lub trójkątna

  Twarz podłużna lub trójkątna

  Masz podłużną twarz? A zatem Twoje okulary powinny spełniać takie zadanie, aby optycznie maksymalnie ją skrócić. Tutaj styliści sugerują oprawki grube, które zajmą na twarzy sporo miejsca, optycznie ją poszerzą. Dodatkowo mogą mieć niski mostek, aby skrócić nos. Podobnie jest w przypadku twarzy trójkątnej, tu także wskazane jest zastosowanie oprawek grubych. Jednakże mogą one mieć nieco grubszą górną linię, pozwoli to na maksymalne przykucie uwagi do górnej partii twarzy, odwracając ją od szczupłej brody czy węższego czoła. Ukryją także wystające kości policzkowe.