Zakumaj.pl

Jak przedłużyć życie ciętych kwiatów?

Jak przedłużyć życie ciętych kwiatów?

Bukiety kwiatów dostaje się na różne okazje, niezależnie od pory roku. Im są ładniejsze, tym dłużej chce się je zachować w wazonie. Jest to utrudnione, ponieważ cięte kwiaty mają ograniczoną wytrzymałość, jednak istnieje kilka sposobów, które mogą przedłużyć ich żywotność oraz wygląd, który nadal będzie stanowił ozdobę pokoju.

 • Usuwanie liści

  Usuwanie liści

  Przed włożeniem kwiatów do wazonu, niezależnie od tego, czy otrzymało się bukiet, czy przygotowało go samemu, należy pozbyć się z dolnej części łodyg wszystkich liści. Dotyczy to powierzchni, która będzie zaburzona w wodzie. Jednocześnie należy odrywać je, uważając, aby nie uszkodzić powierzchni łodygi, ponieważ przez jej urazy mogą uciekać z rośliny soki oraz mikroelementy. Nie powinno się jedynie ucinać ani obrywać kolców z róż, gdyż może do prowadzić do wcześniejszego więdnięcia oraz mało estetycznego wyglądu kwiatów, zwłaszcza w przezroczystym wazonie.

 • Wymiana wody

  Wymiana wody

  Częstym błędem przy pielęgnowaniu kwiatów ciętych jest włożenie ich do wody raz, po otrzymaniu i to wszystko. Nie jest to korzystne postępowanie. Chcąc dłużej zachować żywotność rośliny, należy codziennie wymieniać wodę na nową, świeżą. Dobra jest woda nieco odstała, a nie lodowata, prosto z kranu. Dodatkowo warto w czasie każdej wymiany umyć wazon lub przynajmniej przemyć go odrobinę wodą, żeby usunąć z niego ewentualne zanieczyszczenia oraz drobnoustroje, które mogły zacząć rozwijać się w wilgotnym środowisku. Warto zadbać o to, żeby temperatura wody wynosiła około 40 stopni Celsjusza. Ciepła woda to mniej tlenu, a im go mniej, tym wolniejszy proces starzenia się rośliny.

 • Domowe specyfiki

  Domowe specyfiki

  Wśród rzeczy znajdujących się w domu można znaleźć środki, które wspomogą bukiet w dłuższym trwaniu. Dzięki nim kwiaty nie tracą płatków ani swojej świeżości przez dłużej. Do takich środków należą aspiryna oraz cukier. Do świeżo wymienionej wody w bukiecie można wrzucić odrobinę jednego albo drugiego. Pozwoli to na dłuższe życie rośliny. Można również skorzystać z gotowych produktów dla kwiatów ciętych, jednak jeżeli nie ma się ich w domu, często lepiej skorzystać z domowego sposobu, który jest zdecydowanie tańszy.

 • Zakwaszenie wody

  Zakwaszenie wody

  Wiele osób wie, że do wazonu z kwiatami warto wrzucić jedną lub dwie miedziane monety, chociaż nie wszyscy wiedzą, dlaczego. Jest to związane z zakwaszeniem wody, w której wolniej następują procesy gnilne. Zamiast monet można wrzucić do wody również 1/2 aspiryny albo kilka kryształków kwasku cytrynowego, który dobrze zakwasi wodę. Postawienie bukietu w metalowym naczyniu również może pomóc w zachowaniu trwałości roślin.

 • Przydatny chłód

  Temperatura w domu jest zazwyczaj wyższa od temperatury, którą kwiaty cięte mają na świeżym powietrzu. Powoduje to przyśpieszenie procesów starzenia się lub procesów gnilnych. Żeby temu zapobiec, można wrzucić do wody kawałki lodu albo kostkę lodu, w zależności od wielkości bukietu oraz wazonu, w którym się znajdują.