Zakumaj.pl

Jak przyzwyczaić kota do jego drapaka?

1.0 (razem głosów: 1)
Jak przyzwyczaić kota do jego drapaka?

Kot drapie różne powierzchnie (najchętniej tapicerkę naszych mebli, wiklinowe kosze, drewniane meble), żeby wyostrzyć sobie pazury. W ten sposób pozbywa się starej, zużytej warstwy pazura, a także w miejscu, gdzie drapie, pozostawia swój zapach. Ponieważ przedmioty, których kot używa do tego celu, niszczą się, kupujemy mu specjalne drapaki. Trzeba tylko nauczyć kota, by korzystał z drapaka, a nie na przykład ulubionego fotela pana domu. Jak to zrobić, dowiesz się z tego artykułu.

 • Wybór drapaka

  Wybór drapaka

  Drapaki dla kotów są dostępne w najrozmaitszych rozmiarach i fasonach. Można je także wykonać w domu samodzielnie. Zanim jednak zainwestujesz w to urządzenie, przyjrzyj się swojemu ulubieńcowi. Co lubi drapać najbardziej? Czy są to przedmioty płaskie (chodnik w przedpokoju albo wycieraczka), czy też woli drapać w pozycji pionowej (oparcie fotela)? Z jakiego materiału wykonane są rzeczy, na których kot ostrzy pazury? I gdzie najchętniej to robi?

  Kiedy już to ustalisz, wybierz odpowiedni drapak, jak najbardziej podobny do rzeczy stale drapanych przez kota. Umieść go tam, gdzie zwierzę najczęściej to robi.

 • Jak przyzwyczaić kota do drapaka?

  Jak przyzwyczaić kota do drapaka?

  Można to zrobić na wiele sposobów. Najprościej jest po prostu kotu drapak pokazać i objaśnić, do czego służy (pokaz ze strony właściciela byłby całkiem na miejscu). Można kota dodatkowo zachęcić przysmakiem. Czasem pomaga przymocowanie do drapaka zabawki. Kiedy zwierzę zaczyna drapać w starym miejscu, zanosimy je do jego drapaka i zachęcamy, by go użył. Oczywiście nagradzamy właściwe zachowanie. Trzeba być cierpliwym i konsekwentnym, a powinno się udać.

 • Wykorzystaj zapachy

  Wykorzystaj zapachy

  Są zapachy, za którymi koty przepadają, na przykład zapach kocimiętki albo waleriany. Można poperfumować nimi lekko drapak (nie za dużo, bo kot będzie zbyt podekscytowany, a nie o to chodzi). Do drapaka można też przymocować kocią zabawkę – poduszeczkę z kocimiętką. Kot będzie ją trącał i próbował zrzucić, a przy okazji może się zainteresować drapakiem.

  Zapachów, których kot nie lubi (na przykład zapachu pomarańczy) można użyć do zniechęcenia go do pojawiania się w miejscach, gdzie do tej pory drapał meble.

 • Czasem pomaga mały podstęp

  Czasem pomaga mały podstęp

  Jeśli kot uwielbia drapać jakieś miejsce i z uporem tam powraca, można zasłonić je drapakiem, na przykład umocować go na powierzchni niszczonego mebla. Jest to rozwiązanie tymczasowe. Kiedy kot przywyknie już do drapaka, stopniowo przesuwamy go, aż znajdzie się tam, gdzie ma być jego miejsce. Obserwujmy naszego pupila, czy niepożądane nawyki nie powracają.