Zakumaj.pl

Jak radzić sobie z alergią pokarmową?

Jak radzić sobie z alergią pokarmową?

Różnego rodzaju alergie są coraz popularniejszą chorobą wśród ludzi, dotyczy to również alergii pokarmowych, które potrafią utrudnić życie równie skutecznie, jak alergia na pyłki. W przypadku alergii pokarmowej jest to przesadna reakcja układu immunologicznego na składniki, które nie są szkodliwe dla zdrowia. Organizm rozpoznaje je jednak jako wroga i zaczyna obronę, która najczęściej kończy się swędzącymi, czerwonymi wypryskami na skórze. Zdarzają się także opuchnięcia języka, które mogą doprowadzić do zagrożenia życia.

 • Uważna dieta

  Uważna dieta

  Zdarza się, że alergia pokarmowa z wiekiem mija lub staje się łagodniejsza i tylko jeden produkt jest nie do zniesienia dla organizmu. Jednak większość alergików zmuszona jest uważać na to, co je oraz w jakich ilościach. Podstawą diety jest wyeliminowanie produktu lub produktów, po których pojawiają się reakcje alergiczne. Zazwyczaj to wystarcza, jednak przez wzgląd na to, że u alergików pokarmowych mogą występować nieznaczne reakcje również na inne produkty, stosuje się często tzw. dietę rotacyjną. Zakłada ona jedzenie różnych produktów, ale w odstępach 4 – 5 dni od siebie, a nie codziennie tych samych. Dzięki temu organizm nie zaczyna uczulać się na kolejne produkty, które otrzymuje codziennie, lecz są mu one rozsądnie dawkowane. Wymaga to uwagi i planowania posiłków, lecz daje dobre efekty.

 • Zimne okłady

  Zimne okłady

  Jeśli doszło już do reakcji alergicznej, dobrym sposobem pomagania sobie są zimne okłady. Można do tego wykorzystać zmoczony w zimnej wodzie ręcznik albo kostki lodu zawinięte w materiał. Drugi sposób jest bardziej długotrwały, więc jeśli opuchlizna jest bardzo rozległa, lepiej łagodzić ją właśnie w taki sposób. Zimno złagodzi opuchnięcie – objawy alergii pokarmowej to często „grube” czerwone plamy i swędzenie. Gdy pojawią się pierwsze symptomy puchnięcia języka, najlepiej udać się od razu do lekarza, ponieważ niezbędny może być zastrzyk odczulający. Jednak nim dotrze się do przychodni, warto łagodzić niebezpieczne objawy, również zimnem. Kostkę lodu należy owinąć w bawełnianą chusteczkę i przykładać do języka. Nie jest to szczególnie przyjemne ani wygodne, ale skuteczne.

 • Przewiewne ubrania

  Przewiewne ubrania

  Skóra alergików, zwłaszcza ta już podrażniona wypryskami, jest niezwykle wrażliwa. Nie zawsze ma się możliwość przeczekać w domu aż do zniknięcia plam, więc aby ich nie podrażnić i nie odczuwać swędzenia, dobrze jest nosić luźne ubrania. Dzięki ich przewiewności ciało ma czym oddychać, newralgiczne miejsca nie są uciskane ani podrażniane. Umożliwia to szybsze gojenie się wyprysków bez konieczności stosowania dodatkowych leków.

 • Odpowiednie leki

  Odpowiednie leki

  Gdy objawy alergii są zbyt silne, wówczas niezbędny jest zastrzyk odczulający. Bywa on podawany przez lekarza, chociaż osoby cierpiące na pojawiającą się bardzo szybko alergię powinny nosić przy sobie strzykawkę z lekiem, który należy im podać, gdy tylko pojawiają się pierwsze objawy. Poza tym radykalnym sposobem, kiedy dochodzi do reakcji alergicznej można stosować wapno, leki przeciwhistaminowe oraz balsamy, które zmniejszają obrzęk oraz swędzenie. Warto pamiętać o czytaniu ulotek dołączonych do leków, ponieważ wiele z leków na alergie może wywoływać senność.